Ogrodnictwo

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wysiewaniu nasion

Przedwiośnie to ulubiony, a jednocześnie niezwykle ważny czas dla każdego ogrodnika. Jest on idealnym momentem na rozpoczęcie wysiewu nasion, które w późniejszych miesiącach – już w formie sadzonek – będzie się przenosić na miejsce docelowe. Zobacz, na czym polega wysiewanie nasion warzyw, owoców i kwiatów.

Czym jest wysiewanie nasion?

Wysiewanie nasion to umieszczenie odpowiedniej ilości materiału siewnego rośliny w tzw. łożu siewnym. Wysiew musi być przeprowadzony w odpowiednim terminie, na określonej głębokości i przy zachowaniu odpowiednich odstępów. Z nasion wysiać można zarówno warzywa, owoce oraz kwiaty. Ta metoda pozwala na przygotowanie sadzonek do rozsady w domu, tunelu foliowym oraz ogrodowej szklarni. Wysiewu potrzebują przede wszystkim warzywa wymagające długiego okresu wegetacji i do prawidłowego wzrostu potrzebują wysokich temperatur. Do takich zalicza się:

  • pomidory,
  • paprykę,
  • cukinię,
  • kabaczek,
  • bakłażan,
  • patison,
  • ogórka
  • fasola szparagowa.

Wyżej wskazane warzywa są ciepłolubne i można je wysadzać do gruntu dopiero po ustaniu wiosennych przymrozków, czyli po 15 maja. Wysianie ich w tym terminie skutkowałoby jednak tym, że zbiory pojawiłyby się dość późno, a rośliny uprawiane poza szklarnią z pewnością nie osiągnęłyby dojrzałości w odpowiednim czasie.

Ekologiczna papryka wyhodowana w szklarni ogrodowej

Jakie są sposoby sadzenia nasion?

Nasiona wysiewać można na domowym parapecie pod osłonami lub w szklarniach. Tam mają one zapewnione dobre warunki do wzrostu, czyli dostęp do światła, wody i ciepła. Inną formą sadzenia nasion jest wysiew do gruntu. Tę metodę stosuje się m.in. przy sałacie, rzodkiewce, marchwi. Wysiew nasion do gruntu przeprowadza się na początku marca, jednak lepiej wstrzymać się do kwietnia, kiedy to dni są dłuższe i cieplejsze.

Kiedy wysiewać nasiona?

Wysiew nasion w domu najlepiej rozpocząć już w lutym lub w marcu. W tych miesiącach dni są wystarczająco długie, a światło słoneczne dostępne jest w dostatecznej ilości. Na wcześniejszy wysiew nasion możesz się zdecydować, jeśli dysponujesz mocnym światłem sztucznym, ciepłownią lub przydomową szklarnią.

Pamiętaj, że nie wszystkie nasiona można wysiewać w tym samym terminie. Jako pierwsze wysiać możesz wczesne odmiany marchwi, rzodkiewki, szpinaku, kopru, bobu, papryki, pietruszki, czosnku, a także zioła takie jak rozmaryn, szałwia, estragon. To, kiedy wysiać pomidory na rozsadę sprawdzisz natomiast na naszym blogu w kalendarzu ogrodnika.

Mała szklarnia ogrodowa Piccolo 05 b

Gdzie wysiewać nasiona?

Z uwagi na to, że w lutym i marcu dzień jest jeszcze krótki, a ilość światła słonecznego mała, to aby zapewniać nasionom odpowiednie warunki do wzrostu, warto zainwestować w szklarnię. Zapewnia ona odpowiednie możliwości na wysiew nasion do skrzynek. Jeśli jeszcze nie dysponujesz szklarnią ogrodową, to koniecznie zadbaj, aby skrzynki z nasionami ustawić jak najbliżej okien, najlepiej na parapecie lub innym podwyższeniu – zapewni to siewką lepszy dostęp do naturalnego światła. Pamiętaj również, aby skrzynkę co kilka dni obracać, tak aby każda strona miała dostęp do światła słonecznego.

W czym wysiewać nasiona?

Wysiew nasion musi odbywać się też w odpowiednich pojemnikach. Jednym z najwygodniejszych rozwiązań są wielodoniczki, czyli małe palety ze specjalnymi wgłębieniami na podłoże. Są one wygodne w użyciu, a także bezpieczne, ponieważ chronią delikatne korzenie przed uszkodzeniem przy późniejszych rozsadach. Niektóre nasiona nie będą jednak dobrze się rozwijać w wielodoniczkach. Warzywa dyniowate, czyli ogórek, cukinia, kabaczek o wiele lepiej będą się czuć w pojedynczych donicach.

Przy sadzeniu nasion ważne są nie tylko doniczki, ale i podłoże. Za najlepsze uznaje się te będące mieszaniną torfu oraz piasku. Takie podłoże przełoży się na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego oraz części nadziemnej. Przy wysiewie nasion na rozsady możesz też skorzystać ze specjalnych doniczek lub krążków torfowych.

Wybór donic i podłoża – te nieodpowiednie to najczęstsza przyczyna nieprawidłowego kiełkowania nasion. Koniecznie zadbaj więc o ziemię do wysiewu wolną od patogenów, grzybów i innych niebezpieczeństw, a także lekką, przepuszczalną, o dobrej frakcji i małej ilości nawozu.

Szklarnia S106H Retro B

Jak wysiewać nasiona?

Wysiewanie nasion warzyw jest bardzo proste, jednak, aby uniknąć błędów, warto zastosować się do kilku zasad. Jakie one są?

  • Zastosuj świeże podłoże np. to specjalnie przeznaczone do wysiewu.
  • Nie siej nasion zbyt głęboko.
  • Używaj niskich i płaskich doniczek.
  • Podlewaj siewki wodą kranową, która jest delikatniejsza i wolna od patogenów oraz zgorzeli, które zagrażają siewką. Jeśli w kranówce wyczujesz chlor, odstaw ją na 24 godziny, aby pierwiastek się ulotnił.
  • Znajdź jasne i ciepłe miejsca. Najlepsza będzie szklarnia, ale jeśli nią nie dysponujesz ustaw doniczki z nasionami w najjaśniejszym miejscu na parapecie, a także okryj je folią.
  • Nie używaj nawozów – świeża ziemia do rozsadów zawiera tyle składników odżywczych, aby wystarczyło roślinom na ok. 5-6 tygodnie wzrostu.
  • Zadbaj o wzmocnienie, czyli pikowanie roślin. Pikowanie wykonaj, kiedy pojawią się pierwsze 2-3 liście. Zabieg ten będzie wzmacniał rośliny i pobudzał do wzrostu korzeni.
  • Hartuj rozsady, czyli na 2 tygodnie przed wsadzeniem do gruntu codziennie pozostaw je przy uchylonym oknie, a z czasem wynoś na zewnątrz – stopniowo wydłużając im czas pobytu. Dzięki temu rozsady przyzwyczają się do zmian temperatury i ostrych promieni słonecznych, a przez to lepiej przyjmą się w gruncie. Z tego etapu możesz zrezygnować, jeśli uprawiasz warzywa w szklarni.

Kiedy wysiewać nasiona w szklarni?

Wysiewanie nasion w szklarni nieznacznie różni się od tego w domu. Przede wszystkim sadzenie nasion możesz rozpocząć już w lutym. W tym miesiącu możesz wysiewać już wiele gatunków kwiatów, warzyw, ziół, roślin jednorocznych i bylin. W szklarniach ogrodowych siać można również nasiona prosto do gruntu, które w tradycyjnych warunkach wysiewa się dopiero w maju.

Jak wysiewać i pielęgnować rośliny w szklarni?

Wysiewanie nasion kwiatów, warzyw i ziół w szklarni odbywa się najczęściej do pojemników/ donic wielokomorowych ustawionych na stołach, półkach – minimalną wielkość pojemnika powinna wynosić 5 cm. Do cenniejszych okazów zakupić można doniczki ogrodowe, które są zaopatrzone w składniki pokarmowe i ulegają biodegradacji, a przez to można umieszczać je gruncie wraz z rośliną. Nasiona muszą mieć jak najlepszy dostęp do promieni słonecznych, a także wilgotne podłoże. Młode siewki należy podlewać ostrożnie, delikatnym strumieniem, który ich nie uszkodzi. Podobnie jak przy wysiewaniu nasion w domu konieczne jest pikowanie.

Dowiedz się więcej o naszych szklarniach!