Ogrodnictwo

Kalendarz ogrodnika – co warto sadzić w szklarni ogrodowej?

Rośliny w szklarni ogrodowej

Świeże warzywa i owoce to największa zaleta szklarni ogrodowych. Możemy cieszyć się zbiorami prawie cały rok, żeby tak było warto postępować zgodnie z poradami kalendarza ogrodnika. Podpowiada on, jakie prace ogrodnicze wykonuje się w danym miesiącu w szklarni, a także jakie warzywa i owoce siać i sadzić wiosną, latem, jesienią i zimą. Poznaj harmonogram prac w przydomowej szklarni.

Kalendarz ogrodnika – czy warto z niego korzystać?

Kalendarz ogrodniczy to niezwykle przydatne narzędzie. Wskazuje on terminy wysiewu wielu roślin, a także, jakie prace w poszczególnych miesiącach roku muszą być wykonane w szklarni. Warto jednak pamiętać, że terminy siewu i sadzenia warto uzależnić od tego, jaką szklarnie się posiada. W przypadku, gdy jest ona ocieplona, warzywa w szklarni mogą być uprawiane przez cały rok. Brak ogrzewania oznacza natomiast, że uprawy w miesiącach zimowych są ryzykowne i mogą nie przynieść oczekiwanych efektów. W standardowych szklarniach w ogrodzie i na balkonie pierwsze wysiewy i sadzonki mogą pojawić się na początku lutego, co pozwoli cieszyć się wczesnymi plonami.

Co można uprawiać w szklarni ogrodowej?

W szklarniach ogrodowych uprawia się przede wszystkim warzywa, również w formie nowalijek. Warzyw, które zyskają w szklarni optymalne warunki wzrostu, jest wiele. Na liście tych najpopularniejszych znajduje się:

  • Rzodkiewka
  • Sałata,
  • Szczypiorek,
  • Szpinak,
  • Rukola,
  • Por,
  • Seler,
  • Pomidory,
  • Brokuły,
  • Papryka,
  • Kapusta
  • Ogórki,
  • Kalarepa,
  • Bób,
  • Cebula,
  • Bakłażan,
  • Dynia,
  • Marchew,
  • Groch,
  • Brukselka,
  • Pietruszka,
  • Burak ćwikłowy i liściasty,
  • Kabaczek,
  • Fasola szparagowa.

W szklarni uprawiać można nie tylko warzywa, ale i owoce. Szklana konstrukcja stworzy doskonałe warunki do wzrostu owoców. Dzięki niej szybciej one dojrzewają i są bardziej aromatyczne. Plusem upraw owoców w szklarni jest również zwiększenie ilości plonów. Wśród najpopularniejszych owoców przeznaczonych do upraw szklarniowych wymienić można truskawki i poziomki, a także egzotyczne gatunki o dużych wymaganiach cieplnych np. arbuz, melon, mandarynki, limonki, cytryny, kiwano.

W kalendarzu ogrodnika odnaleźć można również informacje, w jakich miesiącach siać w szklarni zioła takie jak: bazylia, majeranek, estragon, kolendra, lubczyk, tymianek, mięta, oregano, szałwia, trawa cytrynowa. Do kalendarza dobrze jest też sięgnąć, jeśli chce się w szklarni uprawiać kwiaty.

Szklarnia ogrodowa z ziołami w środku

Kalendarz ogrodniczy – co sadzić w szklarni zimą, wiosną, latem i jesienią?

O szklarnie w ogrodzie należy dbać przez cały rok. Prace, które są wymagane, nie ograniczają się tylko do siania, podlewania i zbierania plonów. Co zatem robić w poszczególne miesiące?

Kalendarz ogrodnika: styczeń

Styczeń to teoretycznie martwy sezon w szklarni. Niesprzyjające warunki pogodowe sprawiają, że w tym miesiącu nie sieje się, ani nie zbiera plonów. Wyjątkiem jest tu szklarnia ogrzewana. W niej w styczniu można przygotowywać pierwsze sadzonki np. pomidorów i ogórków, a także siać nowalijki, sałatę i rzodkiewkę. W nieogrzewanych szklarniach w pierwszym miesiącu roku najlepiej skupić się na pracach porządkowych, takich jak np. usuwanie śniegu z dachu. Mniej mroźne zimy pozwalają też w styczniu na sadzenie jarmużu, roszponki oraz innych warzyw wykazujących dużą odporność na niskie temperatury.

Kalendarz ogrodnika: luty

Kalendarz ogrodniczy na luty przewiduje przede wszystkim przygotowanie szklarni do sezonu. W tym miesiącu warto wykonać wszystkie prace renowacyjne, dokupić donice czy pojemniki na rozsady. Pod koniec miesiąca do szklarni można przenieść byliny, które przez zimę trzymało się w piwnicy i zrobić z nich sadzonki korzeniowe. Luty to także dobry miesiąc na przycięcie pędów winorośli lub jeżyn, a także dokonanie pierwszych wysiewów np. wczesnej kalarepy i sałaty.

Kalendarz ogrodnika: marzec

Marzec to jeden z najpracowitszych miesiąców w szklarni. Na początek wiosny kalendarz ogrodnika przewiduje kolejne prace takie jak przekopania grządek, zasilenie ich naturalnym nawozem, przygotowanie ziemi do przejęcia nasion nowalijek. Kiedy miną ostatnie przymrozki można też wysiać: sałatę, rzodkiewkę, szczypiorek, marchew, pietruszkę, czosnek, chrzan, rabarbar, a także w donicach zasadzić krzaczki truskawek. Dzięki tym działaniom pierwsze warzywa w szklarni pojawią się już pod koniec kwietnia, na początku maja.

Kalendarz ogrodnika: kwiecień

Kwiecień to doskonały czas, aby zacząć w szklarni uprawę gatunków warzyw ciepłolubnych. Zgodnie z kalendarzem ogrodniczym można sadzić je od kwietnia do końca maja. W pierwszej połowie miesiąca warto posadzić warzywa strączkowe – groch i bób, a także cebulę, pasternak i pietruszkę korzeniową, wsadzić ziemniaki. Druga połowa miesiąca jest natomiast idealnym czasem na zasianie buraka ćwikłowego oraz pora. Przez cały miesiąc można natomiast siać koper ogrodowy, pietruszkę naciową, wczesne odmiany rzodkwi, rzodkiewki, szpinaku oraz marchewki. Kwiecień w szklarni to także czas rozsadów. Na rozsady dobrze jest wysiać brokuły, wczesne odmiany kalarepy, średnio- późne odmiany kapusty, brukwi, późne odmiany sałaty.

Kalendarz ogrodnika: maj

Maj to dobry moment na sianie rozsad sałaty i selera. Po 10. Dobrze jest posiać fasolę, ogórki, dynie i cukinie, natomiast po 20. Maj wysadzić rozsady pomidorów. O ile nie zdążyło się wcześniej, w maju można jeszcze wsadzić też: rzodkiewkę, cukinię, pietruszkę naciową i korzeniową, dynię, ogórka gruntowego, rukolę arbuza. Maj jest także ostatnim dzwonkiem na sadzenie ciepłolubnych warzyw, które wg kalendarza ogrodnika powinny być zasiane w kwietniu.

Kalendarz ogrodnika: czerwiec

Czerwiec w szklarni to przede wszystkim czas zbiorów oraz pielęgnacji roślin. W tym miesiącu warto zadbać o podwiązanie pomidorów i usunięcie dolnych liści, co pozwoli uzyskać dojrzalsze owoce. Pielęgnacji wymagać będą też ogórki, które zaleca się puszczać na sznurkach. W zakresie siewów kalendarz ogrodnika przewiduje wysiew kwiatów dwuletnich np. bratków, niezapominajek goździków, stokrotek. W czerwcu można też wysiać warzywa na tzw. późny zbiór, czyli ten przewidziany na wrzesień i październik. W warunkach szklarniowych siać można czarną rzodkiew, fasolkę szparagową, większość odmian ogórków, buraczki, marchewkę. Oprócz tego do gruntu mogą trafić nasiona cebuli siedmiolatki, kolendry, bazylii, kopru, tymianku, majeranku, pomidorów, papryki z wcześniej przygotowanych rozsad, kapusty białej, brukselki, buraka, kalarepy.

Kalendarz ogrodnika: lipiec

Wbrew powszechnej opinii lipiec w szklarni przeznaczony jest nie tylko na zbiory roślin zasianych jesienią. Kalendarz ogrodnika wskazuje sporą grupę warzyw, które warto wysiewać latem. Lipcowy wysiew objąć może buraka liściowego, fasolę szparagową, sałatę łodygową, kapustę pekińską, szpinak, późne odmiany rzepy, cebulę siedmiolatkę, koper, szczypior, szczaw, roszponkę, endywię, rukolę, rzeżuchę, sałatę masłową i kruchą, marchew, kalarepę. Przedostatni miesiąc lata to także dobry czas na zasadzenie niektórych gatunków kwiatów np. nagietka, groszku pachnącego, gipsówki, stokrotki, niezapominajki, dziewanny.

Kalendarz ogrodnika: sierpień

W sierpniu kończy się większość zbiorów warzyw i owoców zasianych na wiosnę. Oznacza to, że w szklarni jest wiele wolnej przestrzeni, którą można wykorzystać pod inne warzywa – najlepiej te o krótkim okresie wegetacji. Do siewu w sierpniu przeznaczone są warzywa takie jak: endywia, kapusta pekińska, kapusta chińska (pak choi), rzodkiewka, sałata masłowa, szpinak.

Kalendarz ogrodnika: wrzesień

Chłodniejsze i krótsze dni września wcale nie oznaczają, że trzeba zrezygnować z upraw w szklarni. Początek jesieni to doskonała pora na posianie rukoli, rzodkiewki, szpinaku, czosnku, kapusty japońskiej, roszponki, cebuli dymki. Plony niektórych z tych warzyw w szklarni pojawią się już po kilku tygodniach, inne będą do zebrania wczesną wiosną, a nawet dopiero latem.

Kalendarz ogrodnika: październik

Jesienna aura października obejmująca pierwsze przymrozki i coraz krótszy dzień w kalendarzu ogrodnika oznacza czas przygotowania szklarni do zimy. Nie można jednak zapominać, że październik to również dobry czas na sadzenie drzew, krzewów, kwiatów cebulowych oraz wysiew tzw. warzyw ozimych. W tym miesiącu na grządkach w szklarni pojawiać może się koper, szpinak, pietruszka, marchewka, czosnek niedźwiedzi, czosnek zimowy, cebula dymka, roszponka. Nasiona tych roślin będą zimować w gruncie i wzejdą dopiero na wiosnę na tzw. wczesny zbiór.

Kalendarz ogrodnika: listopad

Listopad nie jest miesiącem intensywnej pracy w szklarni, zazwyczaj ta powoli zapada już w zimowy sen. Kiedy jednak aura sprzyja, warto zająć się wysiewem nasion warzyw na tzw. wczesnowiosenny zbiór. Siew ozimy pozwoli na zebranie warzyw o 2-3 tygodnie wcześniej niż tych wysianych w marcu. Kalendarz ogrodniczy na wysiew w listopadzie poleca ozime odmiany marchewki, pietruszkę, koper, szpinak, ozime odmiany cebuli, czosnek z ząbków, czosnek niedźwiedzi z ząbków. W listopadzie jest też dobry czas, aby posadzić cebulki popularnych kwiatów takich jak lilia, tulipany, szafirki, krokusy, hiacynty, narcyzy. Cebulki można posadzić w donicach, skrzyniach, pojemnikach.

Kalendarz ogrodnika: grudzień

Grudzień jest miesiącem spoczynku zimowego dla roślin, nawet tych uprawianych w szklarni. Przy sprzyjającej aurze możliwe jest jednak posadzenie niektórych roślin lub wykonanie ozimego wysiewu warzyw. Kalendarz ogrodnika podpowiada, że grudzień to dobry miesiąc na sadzenie lub wysiew kopru ogrodowego, wczesnych odmian pietruszki i marchewki, cebuli, czosnku ozimego.

Kalderz ogrodniczy – podsumowanie w tabeli

 

Warzywo styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
bakłażan x x
bób x x
brokuł x x
brukselka x
Cebula x
Dynia zwyczajna x
kabaczek x
kalafior x
Kalarepa x x
Kapusta głowiasta x x
Ogórek x x
Papryka x x
Pomidor x x x
por x x
rukola x x x x x x
Sałata liściowa x x x x x x x
Sałata masłowa x x x
Seler korzeniowy x x x x x
Bazylia pospolita x x
Cząber ogrodowy x
Gorczyca biała x x
Hyzop lekarski x
Konopia siewna x
Koper ogrodowy x x
Oregano x
Majeranek ogrodowy x x
Melisa lekarska x x
Nagietek lekarski x x x x
Ogórcznik lekarski x
Pietruszka zwyczajna x x
Szałwia lekarska x x x
Szczypiorek ogrodowy x
Trybyla ogrodowa x