Ogrodnictwo

Przygotowanie podłoża w szklarni ogrodowej – o czym należy pamiętać?

Szklarnie ogrodowe zapewniają roślinom odpowiednie warunki wzrostu i wydłużają ich okres wegetatywny. Żebyśmy mogli cieszyć się zbiorami już wczesną wiosną, konieczne jest odpowiednie przygotowanie cieplarni do sezonu. Jednym z najważniejszych zadań jest zapewnienie właściwego podłoża w szklarni. 

Na czym polega przygotowanie podłoża pod szklarnie i kiedy należy się tym zająć. Poniżej znajdą Państwo kilka podpowiedzi.

Jakie podłoże do szklarni jest najlepsze?

Podłoże, na jakim powstanie szklarnia powinno być jak najbardziej płaskie i równe. Takie usytuowanie konstrukcji sprawia, że z ziemi nie będą wymywane składniki odżywcze (może tak się dziać przy pochyłościach), a przez to rośliny będą mieć zapewnione odpowiednie warunki wzrostu. Proste i równe podłoże do szklarni to także gwarancja stabilności samej szklarni.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jakie podłoże do szklarni, można też spotkać się z poradami, aby zadbać o niepodmywanie go wodą, a także wystarczającą przepuszczalność. Za najlepsze podłoże do szklarni uważa się gleby piaskowe i żwirowe. W cieplarniach bardzo dobrze sprawdza się również gleba o strukturze gruzełkowatej. Jej elementy są powiązane w grudki, a ich lepiszczem jest m.in. próchnica. Taka budowa sprawia, że podłoże w szklarni jest dobrze natlenione oraz zatrzymuje dostateczną ilość wody.

Skontaktuj się z nami!

Jakie podłoże pod pomidory w szklarni jest optymalne?

Większość osób w przydomowych szklarniach sadzi warzywa. Do najpopularniejszych należy pomidory, ogórki, bakłażany, marchewka, pietruszka, cukinia. Rośliny te do wzrostu potrzebują odpowiedniego podłoża. Na pytanie, jakie podłoże w szklarni jest najlepsze, nie ma jednak jednej dobrej odpowiedzi.

Musi ono bowiem być dopasowane do konkretnych warzyw, które będzie się uprawiać. Polecanym rozwiązaniem jest zakup kilku rodzajów ziemi wymieszanie warstwy wierzchniej podłoża z dodatkowymi składnikami, co pozwoli wyregulować kwasowość gleby lub zakup ziemi uniwersalnej/kompostowej. Przykładowo przygotowując podłoże pod pomidory w szklarni, należy postawić na to luźne, niezagęszczone, o dużej przepuszczalności powietrza i wody, szybko nagrzewające się, bogate w azot, potas, fosfor, wapń, magnez, lekko kwaśne (pH 5,5-6,5). Rekomendowane podłoże pod pomidory w szklarni to również specjalne maty przeznaczone do upraw rocznych, dwuletnich lub wieloletnich.

Przygotowanie podłoża pod szklarnie w nowym sezonie

Przygotowanie podłoża w szklarni to jedno z zadań, które jest obowiązkowe w ramach wiosennych porządków w cieplarni. O glebę warto zadbać już na jesień, ułatwi to rozpoczęcie upraw na wiosnę. Celem przygotowania podłoża pod szklarnie jest również wyeliminowanie szkodliwych organizmów i patogenów, które mogą zaszkodzić roślinom.

Pierwsze czynności przygotowawcze wykonuje się już na jesień, po zakończeniu sezonu. W pierwszej kolejności konieczne jest usuwanie resztek roślin i chwastów. Jest to ważne, bowiem nowym uprawom będą one ograniczać dostęp do światła i wody, a także przyczyniać się do rozwoju chorób i szkodników.

Podłoże w szklarni wymaga też odkażania. Zabieg ten można wykonać przy użyciu preparatów niezawierających chemicznych substancji, które później ‘zjemy’, warto postawić na naturalne środki np. na bazie ziół, kwiatów, owoców. Do jednych z popularniejszych rozwiązań należy wyciąg z grejpfruta, działający dezynfekująco i wspomagający walkę roślin z chorobami grzybowymi.

Kolejne czynności wykonuje się już wczesną wiosną. W marcu przystąpić można do kultywowania, czyli spulchniania gleby oraz usunięcia kiełkujących chwastów. Spulchnianie ziemi polega na wzruszeniu jej do głębokości kilkunastu centymetrów, bez odwracania jej warstw. Pomaga to nie tylko spulchnić glebę, ale także lepiej wymieszać zastosowane nawozy mineralne. Te ostatnie mogą być pochodzenia naturalnego. W takich sytuacjach podłoże pod szklarnie nawozi się obornikiem lub kompostem. Obydwa te nawozy stanowią źródło próchnicy oraz wartościowej flory bakteryjnej. Wielu ogrodników wzbogaca nimi podłoże w szklarni jesienią, jednak korzystniejsze jest nawożenie wiosną – pozwoli to uchronić glebę przed utratą cennych właściwości.

Skontaktuj się z nami!

Co, ile wymieniać podłoże do pomidorów w szklarni?

Podłoże do pomidorów w szklarni (a także innych warzyw) należy regularnie wymieniać – najlepiej co dwa lata. Wymiana jest potrzebna, ponieważ intensywne wykorzystywanie podłoża wpływa na jego szybkie ubożenie i utratę substancji sprzyjających szybkiemu wzrostowi roślin. Zmieniać należy przede wszystkim górną warstwę ziemi – ok. 10-20 cm wierzchniej warstwy z każdego „łóżka”. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten jest jednak czasochłonny, aby więc ograniczyć jego wykonywanie, warto postawić na uproszczone zmianowanie roślin. W praktyce oznacza to wprowadzenie płodozmianu do szklarni, czyli pilnowanie, aby na tym samym miejscu nie rosła ta sama roślina.

Jak wzbogacić podłoże pod szklarnie o substancje mineralne?

Przed posianiem warzyw i owoców podłoże w szklarni trzeba oczyścić, przekopać, spulchnić, a także uzupełnić o składniki mineralne – innym słowem mówiąc zastosować nawozy. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest nawożenie naturalnymi substancjami takimi jak kompost czy obornik. O obydwa te naturalne nawozy można wzbogacić zimę zarówno jesienią, jak i wiosną. Należy jednak pamiętać, że w przypadku kompostu konieczne jest jego rozsypanie na przekopaną ziemię w proporcjach 20-60 kg na 10 m² i zmieszanie grabiami. Alternatywą dla kompostu i obornika są naturalne nawozy, do których zalicza się pokrzywę czy skórki bananów. Są one bogate w potas i fosfor – minerały niezwykle ważne w procesie wzrostu roślin. Naturalne nawozy najlepiej pozostawać w ziemi na całą zimę – w tym czasie będą one uwalniać składniki pokarmowe zasilające podłoże w szklarni.

Po całym roku upraw podłoże do szklarni wymaga też uzupełnienia o wapń. Wapnowanie odpowiedzialne jest bowiem za rozwój systemu korzeniowego roślin, a także spowolnienie rozwoju grzybów. Do uzupełniania podłoża o wapno trzeba jednak podchodzić z dużą rozwagą, bowiem zbyt duża ilość tego minerału, może zaszkodzić. Najlepiej więc wapno dolomitowe dodawać do gleby dużo przed terminem sadzenia.

Skontaktuj się z nami!