Uprawa warzyw

Szklarnia przydomowa – Twoje źródło zdrowych warzyw i ziół

Warzywa w szklarni ogrodowej

Własna szklarnia to marzenie wielu ogrodników. Będąc właścicielem nawet niewielkiej konstrukcji, można uprawiać swoje warzywa, owoce i zioła. Szklarnia przy domu to jednak nie tylko doskonałe rozwiązanie dla miłośników ogrodnictwa, ale także dla każdego, kto chce się zdrowo odżywiać. Prywatny ogródek pozwala kontrolować co trafia do naszej spiżarni i na talerze. Zanim jednak będziemy się cieszyć świeżymi i pozbawionymi konserwantów warzywami i owocami, konieczne jest założenie przydomowej szklarni. Jak to zrobić? O czym pamiętać? Jaką szklarnię wybrać i co w niej posadzić? Jeśli też zadajesz sobie te pytania, nasz poradnik jest dla Ciebie!

Uprawa własnych warzyw i owoców to o wiele korzystniejsza opcja niż ich kupowanie w sklepach czy supermarketach. Ekologiczne produkty w spiżarni i na talerzu pozwalają nie tylko na oszczędności, ale także ułatwiają zdrowe odżywianie. Samodzielne uprawy dają bowiem możliwość rezygnacji ze stosowania oprysków, wspomagaczy, czy też  nieodpowiedniego podłoża. Własna szklarnia to najbardziej naturalne, pełne witamin warzywa, owoce i zioła. Do tego o niebywałych walorach smakowych – takie produkty ze szklarni trudno kupić nawet na lokalnych targach. Przydomowa szklarnia to jednak nie tylko możliwość zaopatrzenia spiżarni, ale także sposób na podwyższenie atrakcyjności nieruchomości, oraz szansa na uprawę egzotycznych kwiatów, krzewów i drzewek. Długa lista zalet sprawia, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: jak zbudować przydomową szklarnię ogrodową.

Zrobić, czy kupić – co będzie lepsze w przypadku szklarni przydomowej

Spędzasz długie godziny, by znaleźć odpowiedź na pytanie jak zbudować szklarnię przydomową? Aby stać się jej posiadaczem, możesz skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich jest oczywiście samodzielna budowa. Opcja tania i pozwalająca zoptymalizować szklarnię pod własne potrzeby czy wymiary działki. Na pierwszy rzut oka samodzielne wykonanie  szklarni wydaje się niezłym pomysłem. Pamiętaj jednak o kilku ważnych kwestiach:

  • budowa jest czasochłonna i angażująca, wymaga nie tylko poświęcenia wielu godzin na  zakup odpowiednich materiałów i samą budowę, ale także dużego zapału do majsterkowania, znajomości podstaw stawiania konstrukcji itp.;
  • brak doświadczenia w budowie może powodować większe koszty niż zakup w profesjonalnym sklepie; koszty generować może np. wybór nieodpowiednich materiałów, błędy popełnione w trakcie budowy;
  • samemu trudno stworzyć konstrukcję trwałą i bezpieczną dla użytkowników – taką która wytrzyma silne wiatry, czy duże opady śniegu.

Łatwiejszym, szybszym i najkorzystniejszym dla większości osób rozwiązaniem jest więc zakup szklarni. Wybierając tę opcję, otrzymujesz elementy, które są gotowe do samodzielnego nieskomplikowanego montażu. Za zakupem przemawia też fakt, że nasze szklarnie zaprojektowane są tak, aby mogły stanąć na dowolnym podłożu i by nie wymagały budowy fundamentu. Odporne na korozję aluminiowe profile i bezpieczne, hartowane szkło o grubości 4 mm stworzą konstrukcję służącą przez lata. Udzielamy na nie aż 12-letniej gwarancji. Zakładanie ogrodowej szklarni z nami to także szerokie możliwości personalizacji. Fani wypoczynku na świeżym powietrzu postawić mogą na eleganckie  oranżerie ogrodowe, początkujący ogrodnicy na małe szklarnie miejskie, a ci zaawansowani na największe szklarnie ogrodowe. W naszym sklepie dostępne są zarówno modele z prostymi ścianami, jak i z ukośnymi, do tego liczne akcesoria. Wszystko można zamówić w dowolnym kolorze. Szklarnię można w pełni dopasować do potrzeb, wymiarów działki czy uwarunkowania terenu.

Skontaktuj się z nami!

Jaki rodzaj szklarni przydomowej wybrać?

Decydując się na zakup szklarni ogrodowej, stajesz przed dylematem, jaki model wybrać. Możliwości jest sporo, dlatego warto dobrze przemyśleć swoje potrzeby i poznać różne opcje. Na małej przestrzeni idealnym rozwiązaniem będzie mała szklarnia ogrodowa, nazywana miejską. Dzięki niej własnym warzywnikiem można się cieszyć, nawet mieszkając w miejskiej dżungli. Mała szklarnia to także doskonałe miejsce do przechowywania roślin w chłodniejsze dni, możliwość powiększenia metrażu nieruchomości, zorganizowanie w niej bawialni dla dzieci. Szklaną konstrukcję można postawić nie tylko w ogrodzie, ale i na balkonie, tarasie, czy dachu.

Do większych ogrodów proponujemy tradycyjne szklarnie z prostymi lub ukośnymi  ścianami. Konstrukcja tych pierwszych umożliwia uprawę wysokich roślin i wykorzystanie każdego skrawka powierzchni. Z kolei zalety tych drugich to: wyższa odporność na działanie wiatru, najstabilniejsza konstrukcja, nieco lepsza akumulacja światła i ciepła oraz większa powierzchnia podłoża.

Przydomowa szklarnia ze szkła, czy z poliwęglanu?

Szklarnie przydomowe różnią się nie tylko konstrukcją, ale także materiałem, z którego są wykonane. Najbardziej cenione są te ze szkła oraz z poliwęglanu. Pierwszy materiał w ogrodach stosowany jest od lat i zawsze spisuje się świetnie. Szklarnia ogrodowa ze szkła gwarantuje wysoką przepuszczalność promieni słonecznych, a przez to zapewnia odpowiednią ilość światła do upraw. Jednocześnie chroni rośliny przed ostrym słońcem, zwłaszcza gdy do pokrycia dachu zastosujemy szkło nieprzezroczyste. Szkło jest również odporne na wysokie temperatury, silne podmuchy wiatru, zmiany warunków atmosferycznych. Szkło hartowane jest siedmiokrotnie trwalsze niż to tradycyjne. Hartowanych ścian praktycznie nie można zbić, a przy ewentualnych uszkodzeniach rozpadają się na tysiące małych, nieostrych kawałków i nie stanowią zagrożenia.

Omawiając właściwości szklarni ogrodowych z poliwęglanu i ze szkła nie można pominąć kwestii estetyki. Szkło to materiał pięknie prezentujący się przez lata, pasuje do każdej aranżacji. Odnajdzie się w towarzystwie każdej nieruchomości, a nawet uatrakcyjni jej otoczenie.

Skontaktuj się z nami!

Zagospodarowanie przydomowej szklarni – warzywnik, czy wypoczynek?

Szklarnia ogrodowa to przestrzeń, którą można zaaranżować na wiele sposobów. Tradycyjnym rozwiązaniem będzie zorganizowanie w niej warzywnika, w którym znajdzie się miejsce na uprawę warzyw, owoców, ziół. Zagospodarowanie szklarni ułatwiają liczne akcesoria, które znajdziesz w naszym sklepie. Dzięki nim pokaźne zbiory osiągniesz, nawet gdy w twoim ogrodzie czy na balkonie stanie szklarnia miejska o niewielkim metrażu.

Zagospodarowanie szklarni przydomowej oznacza jednak nie tylko urządzenie w niej warzywnika. Zamiast niego we wnętrzu szklanej konstrukcji bez problemu zaaranżujesz ogród zimowy, bawialnię dla dzieci, gabinet do pracy, przestrzeń do ćwiczeń, medytacji lub uprawiania jogi. Oranżerię możesz również wykorzystać jako jadalnię lub też zorganizować w niej przestrzeń do przyjmowania gości, rodzinnych spotkań, gier i zabaw. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, konstrukcja powiększy metraż nieruchomości.

Uprawa w szklarni przydomowej – jakie są korzyści i co warto sadzić?

Lista korzyści płynących z posiadania szklarni ogrodowej jest bardzo długa. Na pierwszym miejscu znajduje się oczywiście możliwość samodzielnej uprawy warzyw, owoców i ziół. Chronione przed zimnem, wiatrem i ostrymi promieniami słońca rośliny można uprawiać niemal przez cały rok. Co sadzić w szklarni? Możliwości jest wiele. Dużym zainteresowaniem cieszy się uprawa pomidorów w szklarni ogrodowej, a także sadzenie pora, selera, brokułów, karczochów, kapusty, bakłażanów, cukinii, cykorii. W szklarni dobrze rosną też ogórki, papryka oraz inne warzywa światło- i ciepłolubne.

Uprawa w szklarni przydomowej obejmować może nie tylko warzywa, ale również zioła. W rabatach i donicach zasadzić możesz majeranek, lubczyk, szałwię, oregano, estragon, a nawet lubiącą wysokie temperatury trawę cytrynową. Szklarnia to również dobre miejsce do uprawy owoców. Stworzy świetne warunki dla truskawek i poziomek, a nawet egzotycznych owoców takich jak ananas, arbuz, czy melon.

Skontaktuj się z nami!