Aktualności

Mała szklarnia ogrodowa – idealny element Twojego ogrodu w mieście

Mała szklarnia szklana miccolo 4 czerwona

W ostatnich latach moda na zdrowe odżywianie i eko żywność sprawiła, że wiele osób zainteresowało się własnymi uprawami. Jeszcze do niedawna panował pogląd, że uprawa warzyw, owoców czy ziół nie jest możliwa w mieście. Dziś jednak miejskie ogródki, tarasy i balkony przeżywają prawdziwą rewolucję. Przeobrażają się w wiecznie zielone oazy, które nie tylko dekorują i przełamują betonowy krajobraz, ale i pozwalają cieszyć się prawdziwymi bio produktami. Balkon lub taras w przydomowy ogródek pozwala przeobrazić mała szklarnia ogrodowa. Jakie są jej zalety? Jak się ją montuje? Jakim miejscem trzeba dysponować?

Czym jest mała szklarnia miejska?

Dzięki naszym szklarniom miejskim nie trzeba być posiadaczem dużego terenu, aby się cieszyć własnymi uprawami. Wystarczy nieduży ogródek, a nawet balkon czy taras. Niewielkie, kompaktowe rozmiary szklarni pozwalają na jej instalację w ograniczonej przestrzeni, która dzięki szklanej konstrukcji może pełnić wiele nowych funkcji. Mała szklarnia może być przydomowym ogródkiem, miejscem do pracy, jak i do relaksu, wytchnienia.

Skontaktuj się z nami!

Miejskie ogrodnictwo – trend, który podbija miejską przestrzeń

Miejskie ogrodnictwo jest trendem, który prężnie się rozwija. Małe szklarnie spotkać można już nie tylko na balkonach, ale i w przestrzeniach wspólnych takich jak biura, skwery, parki, osiedla. Szklarnie coraz częściej wykorzystuje się też w tzw. ogrodach społecznych, które tworzone są, aby zintegrować lokalną wspólnotę i edukować ją w zakresie ekologii.

Moda na zakładanie szklarni, czy to przydomowych, czy publicznych, nikogo nie powinna dziwić, bowiem jej obecność w mieście to szereg zalet:

  • Uprawa roślin ma działanie terapeutyczne: wycisza, poprawia samopoczucie, odstresowuje, relaksuje, zwiększa poziom satysfakcji, uczy cierpliwości, pozwala oderwać się od patrzenia w ekran telewizora czy telefonu.
  • Przebywanie w miejscu, gdzie znajduje się dużo zieleni i roślin pozwala zmniejszyć stężenie kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie, a przez to zapobiegać wielu schorzeniom.
  • Przydomowe i balkonowe ogródki pozwalają jeść zdrowo, ekologicznie. Sprawiają też, że wiemy, co trafia na nasze talerze. Własna uprawa jest więc gwarancją zdrowia i używania w kuchni warzyw, ziół i owoców bez konserwantów, sztucznych barwników i nawozów. Co więcej, mała szklarnia zapewnia sprzyjające warunki uprawy niemal przez cały rok, dzięki czemu swoje ulubione smaki można mieć zawsze pod ręką. Nie bez znaczenia jest również fakt, że własne uprawy oznaczają oszczędności na zakupach spożywczych i odciążenie domowego budżetu.
  • Mała szklarnia miejska to doskonały sposób na rodzinne spędzenie popołudnia czy weekendu. W pielęgnowanie ogródka czy kwiatów warto włączyć najmłodszych członków rodziny, którym jednocześnie pokaże się, jak ważne jest dbanie o ekologię i środowisko naturalne i jaką ma się z tego satysfakcję.
  • Zielone oazy na balkonie znakomicie ozdabiają miejską dżunglę, czyniąc ją przyjaźniejszą w odbiorze i po prostu bardziej estetyczną. Nie można też zapominać, że nawet mała szklarnia może się stać przystanią dla pszczół w mieście, a te mają dla nas niebagatelne znaczenie.
  • Zaletą miejskich szklarni jest również ograniczenie, a właściwie wyeliminowanie śladu węglowego. Samodzielna uprawa warzyw oznacza, że nie zanieczyszczamy powietrza poprzez transport żywności, nie zużywamy plastikowych opakowań, nie generujemy śmieci.

Szklarnia na balkon – czy jest must have?

Na internetowych forach i grupach dyskusyjnych znaleźć można wiele porad jak założyć warzywniak na balkonie. Wiele z nich nic nie mówi o tym, aby balkon wyposażyć w szklarnię – czy więc jest ona ‘must have’? Dla osób, które uprawami chcą cieszyć się przez wiele miesięcy – TAK! Mała szklarnia stworzy odpowiedni mikroklimat – najlepszy do uprawy roślin, a przy tym będzie chronić sadzonki przed przymrozkami. Jej zaletą jest też uporządkowanie przestrzeni i ogólne podwyższenie jej estetyki. Montażu szklarni na balkonie nie należy się obawiać – jest on prosty i można go wykonać samodzielnie. Nie należy również bać się rozmiarów zielonej oazy. Najmniejsze nasze szklarnie przyścienne, z linii Miccolo, mają zaledwie 1,22 m². Tak kompaktowe konstrukcje sprawdzą się więc i na niedużych balkonach. A nawet mała szklarnia dostarczy warzyw i ziół dla kilku osób. Nie mówiąc o radości z własnych upraw.

Skontaktuj się z nami!

Urban gardening ze Szklarniami z Runowa

Urban gardening już teraz ma wiele odmian. Pozwala na uprawę prawie wszystkiego i wszędzie. Na niewielkiej przestrzeni szklarni miejskiej najlepiej sprawdzą się zioła, nieduże krzewy owocowe i warzywa niewymagające miejsca do rozrastania się np. cukinia czy dynia. Mała szklarnia daje mnóstwo różnych możliwości. Miejscy ogrodnicy bez problemu będą mogli w niej założyć uprawę na tzw. grządkach podwyższanych, przez co podwoją ilość zbiorów i zyskają dodatkową przestrzeń np. na sałatę, truskawki czy poziomki.

Jednak mała szklarnia na balkonie służyć może nie tylko do uprawy. Przyścienne modele Miccolo świetnie sprawdzą się jako osłony na kwiaty, które za jej ścianami będą chronione przed niepogodą. Do nieco większych modeli – Piccolo – można wstawić kilka mebli, tworząc tym samym przyjazną strefę do odpoczynku, relaksu lub pracy. Szklarnię wykorzystać można również do stworzenia kącika do zabaw i zielonej edukacji dzieci, lub jako schowek na ogrodnicze narzędzia. Tę wielofunkcyjność docenimy zwłaszcza wtedy, gdy nasze mieszkanie jest niewielkie. Dzięki szklarni zyskujemy dodatkową zadaszoną przestrzeń.

Mała szklarnia miejska piccolo 3 czerwona na balkonie

Własna szklarnia na balkonie – jaką zbudować?

Na niewielkich powierzchniach doskonale sprawdzi się mała szklarnia Piccolo, lub jeszcze mniejsza – przyścienna Miccolo. Modele te dostępne są w kilku wariantach. Każdy zamówić można w dowolnym kolorze np. bordo, beżu, bieli, czerni, granacie, ciemnej zieleni, żółci, fiolecie. Dzięki temu bez problemu można dopasować je do własnego gustu oraz potrzeb aranżacyjnych. Bez względu na kolor każdy model wykonany jest z wysokiej jakości aluminium i bezpiecznego hartowanego szkła. Materiały te są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nie wymagają też skomplikowanego montażu. Aby konstrukcja była stabilna i bezpieczna przytwierdza się ją do podłoża za pomocą specjalnych kątowników. Modele przyścienne dodatkowo mocuje się do ściany budynku.  

Skontaktuj się z nami!