Urządzenie szklarni i oranżerii

Jak zaaranżować mini szklarnię w miejskim ogródku?

Szklarnia mała - miejska piccolo czerwona

Mieszkańcy miasta bardzo często muszą pogodzić się z brakiem przydomowego ogródka, w którym można uprawiać warzywa, owoce i zioła. Zgadzasz się z tym stwierdzeniem? My, czyli Szklarnie z Runowa nie. Poznaj przepis na mini szklarnię w bloku lub apartamentowcu! 

Mini szklarnie domowe – dlaczego warto zainwestować?

Mini szklarnia domowa jest rozwiązaniem dla mieszczuchów oraz osób dysponujących małym ogrodem. Lista jej zalet jest długa, jednak mini szklarnia przede wszystkim pozwala na samodzielną uprawę ziół, warzyw, owoców, a nawet kwiatów. Dzięki niej szybciej i niemal przez cały rok cieszyć będzie można się zbiorami i zaopatrzyć domową spiżarnię w ekologiczne produkty. Mini szklarnia będzie także świetnym miejscem do przygotowania rozsad, a także oryginalnym elementem dekoracyjnym.

Mini szklarnia rozwiązanie nie tylko na parapet

Najpopularniejsze mini szklarnie to te, które mieszczą się na domowym parapecie w kuchni. Ich plusem jest niewysoka cena, a także możliwość samodzielnego wykonania. Mini szklarnia na parapet przyjmuje formę niewielkiego, szklanego pojemnika. Aby zapewniała roślinom dobre warunki wzrostu, musi być ustawiona w mocno nasłonecznionym miejscu. Dzięki temu w jej wnętrzu panuje właściwa dla rozwoju roślin temperatura oraz wilgotność.  Minusem mini szklarni na parapecie jest to, że nie pomieści ona wielu upraw. Zazwyczaj sadzi się w niej jedynie zioła: miętę, tymianek, bazylię, oregano, rozmaryn, majeranek, szałwię, lubczyk, kolendrę, melisę, koper, szczypiorek, pietruszkę.

Mini szklarnia na parapecie nie pomieści jednak większych warzyw. Do uprawy pomidorów, ogórków, papryki, bakłażana potrzebujesz większej przestrzeni. Taką zapewnią modele Miccolo i Piccolo na balkon. Pozwala ona w pełni oddać się ubran farming. Mini szklarnie na balkon projektowane są tak, aby zmieścić się nawet na wąskiej loggi, niewielkim tarasie czy dachu nieruchomości.

Mała szklarnia miejska piccolo 3 czerwona na balkonie

Mała szklarnia Piccolo 4

Poznaj mini szklarnie balkonowe

Mini szklarnie balkonowe to modele znacznie różniące się od szklarni ogrodowych. Podstawowa różnica tkwi w rozmiarze. W naszym sklepie pojawiają się mini szklarnie w kilku wymiarach. Najmniejsze mają tylko 1,22 m2, największe 5,90 m2 – w Szklarniach z Runowa dostępne są również modele pośrednie. Mimo tego, że mini szklarnie balkonowe nie mogą się pochwalić dużymi rozmiarami, to nadal są tak samo funkcjonalne, jak te duże. Oznacza to, że zapewniają one roślinom odpowiednie warunki do rozwoju i wzrostu.

Nieduże wymiary sprawiają, że montaż na balkonie, tarasie, galerii czy loggi może odbyć się bez przeszkód. Instalacje ułatwia fakt, że mini szklarnie balkonowe dostępne są w dwóch wariantach – wolnostojącym oraz przyściennym, a także w wielu wersjach kolorystycznych.

Szeroki wybór szklarni balkonowych gwarantuje nie tylko ich praktyczność, ale i estetykę. Dzięki temu stanowią one piękną, a przy tym oryginalną ozdobę balkonu. Ładnie prezentują się zarówno wypełnione warzywami i ziołami, jak i kolorowymi kwiatami.

Mini szklarnia Miccolo 2

Jak zaaranżować mini szklarnie balkonowe?

Mini szklarnia domowa daje duże możliwości aranżacyjne. Bez wątpienia najpopularniejszy wybór to mini szklarnia na pomidory i inne warzywa. Modele takie stają się ogrodem, w którym domownicy mogą uprawiać ulubione warzywa, zioła i owoce. Plonami z mini szklarni na pomidory można cieszyć się niemal przez cały rok, nawet w chłodniejsze miesiące. Osłoniętą przestrzeń warto także wykorzystywać do wysiewu.

Mini szklarnia na balkonie nie musi jednak pełnić tylko roli domowego warzywniaka. Zaaranżować możesz ją również na ogród zimowy dla kwiatów. Dzięki temu, że w jej wnętrzu panują wysokie temperatury i odpowiednia wilgotność, będzie doskonałym miejscem do upraw egzotycznych kwiatów. Posiadając mini szklarnię na balkonie, możesz stworzyć kolekcję sukulentów i kaktusów np. juki, agawy, aloesu. Wolisz ozdobne rośliny? Mini szklarnia do pomidorów będzie też świetnym miejscem do uprawy:

  • oleandrów,
  • hibiskusów,
  • agapanty,
  • strelicji,
  • storczyka,

Kwiaty te mogą przebywać w niej prawie przez cały rok i cieszyć swoim pięknem. Jeśli dodatkowo w mini szklarni postawisz wiklinowy lub rattanowy fotel ze stolikiem kawowym, zyskasz wygodną przestrzeń do odpoczynku, czytania, a nawet pracy w trybie home office. Przypisanie jej funkcji kącika do relaksu pozwala powiększyć przestrzeń życiową, co jest szczególnie ważne w małych mieszkaniach.

Tył małej szklarni miejskiej piccolo 3 czerwona na miejskim tarasie

Mała szklarnia Piccolo 4

Co uprawiać w mini szklarni w domu?

Mini szklarnie ogrodowe pozwalają na uprawy wielu warzyw, owoców i ziół. Oprócz tych wymienionych wcześniej zasadzić możesz w niej:

  • sałatę,
  • fasolę,
  • poziomki,
  • truskawki,
  • rzodkiewkę,

Zdecydować możesz się również na rośliny egzotyczne np.:

  • arbuzy,
  • melony,
  • owoce cytrusowe,
  • figi,
  • oliwki,

Pamiętaj jednak, że nieogrzewana mini szklarnia ogrodowa nie zapewni zbiorów przez cały rok. Pierwszych wysiewów będziesz mógł dokonywać od połowy lutego, na pewno natomiast zbiory pojawią się zdecydowanie szybciej niż w przypadku upraw w gruncie.

Jaką mini szklarnię wybrać na balkon?

Wybierając mini szklarnie domowe, przede wszystkim zwróć uwagę na wymiary. Powinny być one dopasowane do przestrzeni, którą dysponujesz, a także celu, w jakim ją montujesz. Jeśli ma ona służyć jako ogród zimowy i miejsce do relaksu zdecyduj się na większy model. Mini szklarnia do wysiewu może być mniejsza. Zadbaj natomiast o to, aby wyposażona była w odpowiednie akcesoria np. wiszące półki na doniczki czy nieduży stół, na którym ustawisz pojemniki z nasionami.

Ważną kwestią jest również materiał wykonania szklarni na balkon oraz sama konstrukcja. Stabilne, bezpieczne i na lata są modele szklane. Montuje się je na stałe do ściany budynku, występują one również jako modele wolnostojące. Dzięki temu, że są solidne, wykazują dużą odporność na wiatr i inne niekorzystne warunki atmosferyczne, a także na uszkodzenia mechaniczne.

Przy zakupie nie zapominaj też o walorach estetycznych. Mini szklarnia powinna udekorować balkon. Pięknie na nim zaprezentują się modele przypominające kształtem domek, nawet jeśli stoją one puste, to wyglądają ciekawie i oryginalnie.  Doradcy ze Szklarni w Runowie będą na pewno pomocni w podjęciu decyzji. 

Skontaktuj się z nami!