Szklarnia ogrodowa stwarza dogodne warunki do uprawy roślin od wczesnej wiosny do później jesieni. Chroni rośliny przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych i szkodnikami. Rośliny uprawiane w szklarni dają plony nawet o kilka tygodni wcześniej niż te z uprawy polowej. Dzięki temu już wczesną wiosną możemy się cieszyć pysznymi i zdrowymi nowalijkami z własnych grządek.
W zależności od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz sezon na uprawy szklarniowe możemy oficjalnie zakończyć na przełomie września i października lub października i listopada. Należy przy tym pamiętać, że przygotowanie szklarni ogrodowej na zimę wymaga czasu i sprzyjającej aury, dlatego nie warto pozostawiać tych prac na ostatnią chwilę. Co ważne, szklarnia zimą nie musi stać pusta – może być wykorzystywana jako ogród zimowy dla roślin ozdobnych.
Szklarnia zimą – Jak ją przygotować?
Nasza szklarnia ogrodowa była użytkowana nieprzerwanie od marca do października. W tym czasie byliśmy skupieni przede wszystkim na roślinach. Teraz pora poświęcić nieco uwagi glebie oraz samej konstrukcji. Koniec okresu wegetacyjnego to dobry moment na porządki w szklarni i jej przygotowanie do kolejnego sezonu.
Kiedy już usuniemy rośliny ze szklarni i uzyskamy dostęp do ścianek oraz dachu, warto zaplanować gruntowne czyszczenie konstrukcji od wewnątrz. W przypadku przydomowych szklarni pokrytych folią ogrodniczą niezbędne mogą okazać się naprawy lub wymiana ścianek. Szklarnie oszklone, jak Szklarnie z Runowa, wymagają wyłącznie wyczyszczenia przeszkleń. Mycie szklarni od zewnątrz można wykonać wiosną. Jednak, aby jak najwcześniej rozpocząć sezon upraw, wnętrze najlepiej wyczyścić jeszcze przed zimą.
Kolejnym krokiem jest oczyszczenie gleby. Ziemię należy oczyścić z chwastów i resztek roślinnych, a następnie odkazić.
Co ważne, powinniśmy zrobić to nie tylko z glebą, ale i konstrukcją szklarni wraz z jej wyposażeniem i narzędziami, których używamy podczas pielęgnacji roślin.
Warunki panujące w szklarni sprzyjają wzrostowi roślin, ale niestety również rozwojowi bakterii, wirusów, pleśni i grzybów – dlatego odkażanie jest tak ważne. Przygotowaniem podłoża pod nowe uprawy zajmiemy się wczesną wiosną.
O czym jeszcze należy pamiętać jesienią?
Czyszczenie i odkażanie szklarni to bardzo ważne czynności, które z pewnością przełożą się na bogate plony w następnym sezonie. Jednak na nich nie powinniśmy zakończyć przygotowań szklarni do zimy. Wielu doświadczonych ogrodników wietrzy szklarnie, wykorzystując w tym celu ostatnie ciepłe dni. Warto pamiętać o akcesoriach, dzięki którym cały proces będzie dużo łatwiejszy. Automatyczny otwieracz okien z pewnością ułatwi nam zadanie – podobnie jak dodatkowe drzwi. Ale uwaga, kiedy pojawią się pierwsze przymrozki, automatyczne otwieracze okien należy zdemontować, bo mróz im nie służy.
Na wietrzenie szklarni warto wybierać suche i słoneczne dni. Powinno nam zależeć na tym, żeby szklarnia zimą nie była wilgotna, ponieważ ujemne temperatury mogą spowodować szkody. Należy przy tym pamiętać, że w suche i słoneczne zimowe dni również możemy otwierać okna szklarni i wietrzyć pomieszczenie – zwłaszcza jeśli zimują w nim różnego rodzaju nasadzenia. Oczywiście wówczas należy unikać sytuacji, w której wietrzenie mogłoby spowodować marznięcie roślin.