Urządzenie szklarni i oranżerii

Zalety posiadania oranżerii w ogrodzie – dlaczego warto?

Fotel i kanapa w oranżerii ogrodowej

Pierwsze ogrody zimowe (nazywane oranżeriami) pojawiły się w XVI wieku. Ich głównym zadaniem było chronić rośliny przed mrozem, wiatrem i innymi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Na przełomie XVII i XVIII wieku oranżeria stała się też miejscem wypoczynku i relaksu, a także przyjmowania gości. 

Obecnie ogród zimowy może posiadać każdy. Jego budowa nie jest już tak kosztowna jak kiedyś, a oranżeria w ogrodzie przynosi wiele korzyści. Jakich? Poznaj te najważniejsze.

Zacznijmy od początku, czyli czym jest oranżeria?

Oranżerie mogą się stać dodatkowym pomieszczeniem o wielu różnych funkcjach. Najczęściej przypisuje mu się rolę drugiego salonu, miejsca do przyjmowania gości, bawialni lub jadalni. Oranżeria może być też ogrodem zimowym, w którym uprawiane na zewnątrz rośliny znajdą schronienie przed zimnem, wiatrem, mrozem, zmiennymi temperaturami i deszczem.

Oranżerie bez względu na ich funkcje są konstrukcjami przeznaczonymi do montażu w ogrodzie lub bezpośrednio przy budynku mieszkalnym. Najczęściej wykonywane są ze szkła hartowanego i wsparte na aluminiowym stelażu. Rzadziej zdarza się, że ich konstrukcja opiera się na drewnianych wspornikach. W naszej ofercie znajdziesz oranżerie ogrodowe o różnych wymiarach – od kompaktowej Aurelie, aż po imponującą Sophie, która liczy sobie ponad 22 m².

Oranżerie w ogrodzie – po co?

Oranżerie w ogrodzie zazwyczaj kojarzą się przede wszystkim z uprawą roślin. Nic w tym dziwnego, bowiem znajdzie się w nich miejsce na rodzime i egzotyczne kwiaty, krzewy oraz rośliny doniczkowe. W skrzynkach i pojemnikach można też uprawiać zioła, warzywa i owoce, a tym samym dostarczać domownikom najzdrowsze, ekologiczne i prawdziwie bio produkty spożywcze. Pod osłoną będą one rosnąć szybciej, zbiory będą bardziej obfite, a rośliny zdrowsze.

Oranżerie w ogrodzie to jednak nie tylko miejsce do upraw roślin. Ich przestrzeń uzupełniona o kilka komfortowych mebli będzie idealnym miejscem do relaksu, odpoczynku, przyjmowania gości lub oddawania się hobby. W oranżerii urządzić można salon, pokój dzienny, jadalnię, bawialnię, gabinet do pracy, studio fotograficzne, bądź do jogi. Dzięki temu, że oranżerie wykonywane są z solidnego i trwałego szkła hartowanego, można je wykorzystywać przez cały rok. Nie straszne im będą niskie temperatury, wiatr, deszcz czy śnieg.

Skontaktuj się z nami!

Czy z oranżerii można korzystać przez cały rok?

Niewątpliwą zaletą oranżerii jest fakt, że można z nich korzystać bez względu na warunki pogodowe. Czas spędzać można w niej zarówno jesienią, jak i zimą, kiedy pogoda nie rozpieszcza. Oranżerie w ogrodzie pozwolą też na uprawę niemal przez cały rok owoców, warzyw i ziół, a także cieszenie się egzotycznymi gatunkami na co dzień.

Czy oranżeria podwyższa wartość nieruchomości?

Oranżerie są konstrukcjami, które niewątpliwie podwyższają atrakcyjność nieruchomości, co przyspiesza sprzedaż lub wynajem i ułatwia uzyskanie wyższej ceny. Dzieje się tak nie tylko ze względu na wysokie walory estetyczne, ale i też przez fakt zwiększenia powierzchni użytkowej nieruchomości.

Jak oranżeria wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie?

Oranżeria pozwala nie tylko na wypoczynek na wygodnych kanapach czy fotelach, ale także na relaks poprzez realizację hobby np. uprawianie jogi. Jak pokazują badania, m.in. przeprowadzone przez dr. B.C. Wolvertona, pielęgnowanie roślin, a także zwykłe przebywanie wśród nich, znacznie redukuje stres, oczyszcza umysł, dotlenia i ogólnie poprawia samopoczucie. Wynika to z tego, że zgodnie z teorią biofilii Edwarda Wilsona ludzie darzą rośliny naturalną sympatią i dobrze czują się w ich otoczeniu. Pielęgnacja i uprawianie ogrodu, czy to tradycyjnego, czy zimowego, jest więc idealną rozrywką, szczególnie dla osób mieszkających i pracujących w dużych miastach, gdzie spotykają się z dużym zanieczyszczeniem powietrza, szybkim tempem życia, napięciem, hałasem, natłokiem bodźców negatywnie wpływających na zdrowie fizyczne i psychiczne. Zimowy ogród może być antidotum na te problemy i bolączki.

Jakie rośliny posadzić w oranżerii?

Specjaliści radzą, by w celu zmaksymalizowania pozytywnego wpływu roślin na nasze zdrowie i samopoczucie, postawić na te najbardziej wydajne, które będą pełnić rolę zielonych filtrów. Za takie powszechnie uważa się nefrolepisy, palmy, diffenbachie, cisusy, bluszcze, zielistki, szeflery, figowce i draceny. Kwitnące rośliny, które dostarczają największą ilość tlenu, to skrzydłokwiaty, złocienie, begonie, anturie. Te gatunki będą o wiele lepszymi nawilżaczami powietrza niż urządzenia elektryczne, a także usuną z powietrza mikroby, zarodniki pleśni i grzybów. Ustawione w ogrodzie zimowym (w odpowiedniej ilości na m²) usuną do 60% bakterii.

Skontaktuj się z nami!