Odpoczynek w oranżerii

Salon ogrodowy – przestrzeń relaksu w Twoim ogrodzie

Szklarnia z jacuzzi

Salon to najważniejsze z domowych pomieszczeń. W nim spędzamy czas z rodziną, przyjmujemy gości, jemy, zażywamy rozrywki i odpoczynku, czasem nawet pracujemy. Wielofunkcyjność salonu może sprawiać, że brakuje w nim miejsca na wszystkie strefy. Co wtedy? Pokój dzienny możesz przedłużyć o kącik relaksu w ogrodzie. Zobacz, jak to zrobić i jakie zalety ma salon w ogrodzie zimowym.

Czym jest salon w ogrodzie?

Salon w ogrodzie to niezwykle wygodne rozwiązanie, które znacząco powiększa przestrzeń życiową. Rozumiany jest jako pokój zintegrowany z domem lub wolnostojąca konstrukcja zbudowana z dużych połaci szkła hartowanego i aluminiowych profili. Ogrodowy salon może być tym całorocznym lub sezonowym. Ten pierwszy jest ogrzewany i wentylowany, a korzystać można z niego bez względu na warunki atmosferyczne. W ogrzewanych oranżeriach pojawiać mogą się też egzotyczne rośliny, które do wzrostu i rozwoju potrzebują wysokich temperatur. Sezonowe ogrody zimowe są pozbawione ogrzewania, a przez to korzystanie z nich od później jesieni do wczesnej wiosny jest utrudnione.

Jak urządzić kącik relaksu w ogrodzie?

Ciepłe wiosenne i letnie dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu – na balkonie, tarasie, w ogrodzie. Niektórym do pełnego relaksu wystarczy koc, zielona trawa, słońce i dobra lektura, inni z nas w ogrodzie chcą odpoczywać w bardziej komfortowych warunkach. W takiej sytuacji warto pokusić się o zorganizowanie salonu na świeżym powietrzu. W pełni wyposażony zapewni wygodę, a także będzie praktycznym przedłużeniem pokoju dziennego. Aby móc z niego korzystać nie tylko w ciepłe dni, najlepiej urządzić go w oranżerii ogrodowej. Najlepszym wyborem będzie ta mająca minimum 10 m2. Taki metraż umożliwi uzupełnienie salonu ogrodowego w podstawowe meble oraz zapewni przestrzeń na swobodne przemieszczanie się.

Z ogrodowego salonu możesz się też cieszyć, jeśli nie dysponujesz dużą przestrzenią. Na balkonie lub niewielkim tarasie zamontować możesz nasze modele Miccolo i Piccolo. Nie pozwolą one na wyposażenie salonu w komplet mebli wypoczynkowych, ale bez problemu pomieszczą fotel i stolik, który pozwoli na relaks z widokiem na zieleń.

Salon w oranżerii ogrodowej – dlaczego warto?

Oranżerie ogrodowe to stylowe i eleganckie pawilony, które można zaaranżować jak prawdziwe salony. Położyć można w nich drewniane podłogi, ustawiać meble wypoczynkowe, wyposażyć w komfortowe sprzęty. W pawilonach pojawiać mogą się również rośliny, nawet te egzotyczne. Sprawia to, że salon w ogrodzie wygląda ciekawie oraz oryginalnie. Do takiego charakteru kącika relaks w ogrodzie przyczynia się też materiał wykonania oranżerii. Jej szklane ściany doskonale przepuszczają promienie słoneczne i pozwalają podziwiać okoliczną zieleń. Co więcej, ze szkła hartowanego wykonywany jest też dach pawilonu, dzięki czemu na co dzień można oglądać błękitne obłoki i rozgwieżdżone niebo.

W co wyposażyć ogrodowy salon?

Salon ogrodowy musi zapewniać komfort i wygodę, a ponadto powinien być dopasowany do potrzeb domowników. Jego najważniejszym wyposażeniem zawsze jednak są meble. Dzięki temu, że oranżeria będzie je chronić przed działaniem niekorzystnych warunków zewnętrznych, masz spore pole do popisu. Pomarańczarnie wyposażyć możesz zarówno w lekkie meble salonowe, jak i solidne zestawy ogrodowe. W ich skład wchodzić mogą sofy, fotele, pufy, krzesła, stoły i stoliki. Salon ogrodowy uzupełnić możesz również o zestaw jadalny, czyli stół i krzesła. Takie wyposażenie pozwala na spożywanie posiłków w pięknym otoczeniu, a także zapewni przestrzeń do przyjmowania gości. W ogrodowym salonie pojawiać może się również biurko i krzesło. Stałe nasłonecznienie i przyjemne otoczenie sprzyjać będzie bowiem pracy i nauce.

Wybierając meble do salonu ogrodowego, postaw na te wykonywane z solidnych i trwałych materiałów. Będą one odporne na duże nasłonecznienie, zwykle panujące w oranżeriach. Co więcej, typowe meble ogrodowe będziesz mógł również wykorzystać na świeżym powietrzu. Rattanowe fotele, krzesła i stoliki doskonale wyglądają również w towarzystwie naturalnej roślinności, której nie brakuje w salonie w ogrodzie.

Salon w ogrodzie zimowym – wnętrze pełne roślinności

Oranżerie od Szklarni z Runowa pozwolą Ci połączyć salon ogrodowy ze szklarnią. W praktyce oznacza to, że w ich wnętrzu możesz uprawiać rośliny. W oranżeriach najlepiej spiszą się te ozdobne, które podkreślają reprezentacyjny charakter wnętrza. W konstrukcjach umieszczanych w ogrodzie południowym doskonale spiszą się rośliny lubiące ciepło. W mocno nasłonecznionym salonie w ogrodzie dobrze będą się czuć cytryny, storczyki, oleandry, paprocie, aloes, ananasy. Mniej słońca pojawia się w oranżeriach umieszczonych we wschodniej i zachodniej części ogrodu, dlatego są one idealne do uprawy palm, filodendronów, skrzydłokwiatów czy figowców. W każdym salonie ogrodowym odnajdzie się natomiast mało wymagający bluszcz. Jest on nie tylko prosty w uprawie, ale i pięknie dekoruje szklane ściany.

Jak samodzielnie zaaranżować salon ogrodowy?

Pierwszym krokiem zaaranżowania salonu w ogrodzie jest wybór lokalizacji. To od niej zależeć będzie kształt, forma oraz metraż ogrodu zimowego. Do tych parametrów musisz dobrać oranżerie, pamiętając, aby zapewniała odpowiednią przestrzeń na meble, rośliny, dodatki. Wolnostojące oranżerie od Szklarni z Runowa możesz zamontować bez konieczności wylewania fundamentów, a dodatkowo razem z oranżerią zamówić najpotrzebniejsze akcesoria takie jak: okna, drzwi, drewnianą podłogę, moskitiery, dekoracje kaletnicy.

Drugim krokiem jest stworzenie projektu kącika relaksu w ogrodzie. Zastanów się, jaką funkcję ma on pełnić. Będzie to determinować wyposażenie salonu, a także pozwoli dobrać ozdobne rośliny. Projektując i wybierając wyposażenie, nie zapominaj o budżecie. Pamiętaj, że wolnostojące konstrukcje są mniej kosztowne niż budowanie oranżerii przylegającej do salonu domu. Stawiając na te pierwsze, nie oszczędzaj jednak na jakości. Wysokiej klasy ogrody zimowe to te wykonane z profili odpornych na korozję i bezpiecznego szkła hartowanego o grubości 4 mm. Takie konstrukcje są trwałe, solidne, odporne na podmuch wiatru, zalegający śnieg, odkształcenia pod wpływem intensywnych promieni słonecznych.

Skontaktuj się z nami!