Chłód, mróz, wiatr, opady deszczu czy śniegu nie sprzyjają uprawom. Przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi warzywa, owoce i zioła częściowo chronią szklarnie ogrodowe, jednak nawet one zimą mogą sobie nie poradzić z niskimi temperaturami. Panujący w szklarni chłód oznacza, że w miesiącach zimowych nie będzie można z niej korzystać, chyba że zostanie w niej zainstalowane ogrzewanie. Jakie korzyści przynosi ogrzewanie szklarni ogrodowej i jakie są metody zapewnienia w niej ciepła?
Ogrzewanie szklarni – sposób na uprawę roślin przez cały rok
Szklarnia z ogrzewaniem umożliwia uprawę wielu roślin bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. W szklanym modelu od Szklarni z Runowa nawet zimą zasiać można sałatę, cebulę, szczypiorek, rzodkiewkę, pora, szpinak, marchew. Do szklarni z ogrzewaniem zaprosić można też egzotyczne gatunki, które lubią ciepło i które nie są w stanie przeżyć przy nawet lekkim spadku temperatury. Całoroczne szklarnie ogrodowe są więc dobrym rozwiązaniem, jeśli świeże warzywa i zioła, a także kolorowe kwiaty chce się mieć przez wszystkie miesiące w roku. W modelach bez ogrzewania od listopada do lutego uprawy mogą być niemożliwe, ze względu na zbyt niski spadek temperatury.
O czym pamiętać decydując się na ogrzewanie szklarni przydomowej?
Ogrzewanie szklarni zimą niesie za sobą wiele korzyści, chociażby wcześniej wspomnianą możliwość całorocznych upraw. Decydując się na nie, trzeba jednak pamiętać, że mają pewne wady. Tą najważniejszą są koszty eksploatacyjne. Te są o wiele wyższe niż w przypadku szklarni tradycyjnych bez ogrzewania. Ich wysokość jest uzależniona od sposobu ogrzewania cieplarni. Dostępnych rozwiązań jest bardzo wiele, a wszystkie mają na celu zmaksymalizować efektywność ogrzewania, ograniczyć koszty i zapewnić roślinom odpowiednie warunki klimatyczne.
Jak ogrzać szklarnię? Przegląd najpopularniejszych rozwiązań.
W szklarniach ogrodowych wykorzystuje się różne rodzaje instalacji grzewczych. Ciepło rozprowadzać mogą rury wypełnione gorącą wodą lub gorącym powietrzem. Do najpopularniejszych sposobów ogrzewania szklarni zalicza się: centralne, gorącym powietrzem, elektryczne, gazowe. Zwolennicy ekologii i dbałości o środowisko naturalne chętnie wykorzystują natomiast pompy ciepła. Ogrzewanie w szklarni może być całościowe lub dotyczyć jedynie wybranych partii upraw.
Centralne ogrzewanie do szklarni
System centralnego ogrzewania polega na tym, że gorąca woda transportowana jest rurami do miejsc, które mają zostać ogrzane. W szklarni ogrodowy system ten może mieć wiele form np. ogrzewanie podziemne lub naziemne. Ten pierwszy oznacza, że pod ziemią znajdują się rury z polietylenu, ten drugi oznacza, że rury umiejscowione są nad powierzchnią. Oprócz tego centralne ogrzewanie do szklarni może mieć formę rur grzewczych umieszczonych pod, między oraz nad roślinami – mówimy wtedy o tzw. dolnym obiegu. Oprócz tego często stosowanym rozwiązaniem jest również tzw. górny obieg, czyli ogrzewanie powietrza w szklarni oraz ogrzewanie stołowe (rury prowadzone są wzdłuż sporników stołów uprawnych.
Ogrzewanie gorącym powietrzem w szklarni
Ta technika ogrzewania szklarni nie bazuje na rozprowadzaniu ciepła rurami, ale na gorącym powietrzu. To jest wytwarzane poprzez nagrzewnice lub wdmuchiwane przez wentylatory. Ten sposób ogrzewania szklarni przydomowej nie jest jednak idealny i nie sprawdzi się przy każdym rodzaju upraw, bowiem pozwala jedynie tylko w ograniczonym zakresie sterować przepływem ciepła.
Elektryczne ogrzewanie do szklarni
Przy elektrycznym ogrzewaniu szklarni wykorzystuje się grzejniki olejowe lub konwektory. Są one wydajne i zapewniają optymalne warunki wewnątrz cieplarni. Ze względu na wysokie koszty to rozwiązanie polecane jest jednak tylko do małych szklarni.
Gazowe ogrzewanie do szklarni
Ogrzewanie gazowe doskonale sprawdza się do ochrony przed nagłymi mrozami i przymrozkami. Jego największe zalety to ekonomiczność, efektywność, ekologiczność i eksploatacja nie wymagająca wiele wysiłku. Szklarnie ogrzewane gazem są wygodne i funkcjonalne w użytkowaniu, a w ich wnętrzu panują optymalne temperatury dla posadzonych roślin. Plusem gazowego ogrzewania szklarni przydomowej jest również fakt, że nie wysusza ono powietrza, dlatego łatwo jest utrzymać odpowiednią dla roślin wilgotność.
Ogrzewanie szklarni zimą – jak zmniejszyć koszty?
Ogrzewanie szklarni zawsze generuje dodatkowe koszty. Wielu ogrodników zaraz po pytaniu, jak ogrzać szklarnie zadaje więc to o minimalizację kosztów eksploatacyjnych. Na to sposobów jest kilka i bazują one na sięgnięciu po nowoczesne rozwiązania. Jednym z najprostszych do wdrożenia jest pomalowanie rur grzewczych specjalną farbą, zwiększającą stopień odbicia światła słonecznego oraz wydajność grzewczą rur. Stosunkowo prosto jest również zadbać o odpowiednią ergonomię. Mniejsze powierzchnie zmniejszą zapotrzebowanie na energię potrzebną do ich ogrzania. Dobrze jest więc duże szklarnie ogrodowe podzielić na kilka mniejszych sektorów. Warto też pamiętać, że za wysokość kosztów ogrzewania odpowiada materiał wykonania cieplarni. Te szklane szybko się nagrzewają, przez co temperatura w ich wnętrzach się zwiększa, natomiast modele poliwęglanowe nie dostarczają właściwej ilości promieni słonecznych zimą, przez co ich ogrzanie jest droższe.
Sposobem na wydajniejsze ogrzewanie szklarni w ogrodzie będzie też jej uszczelnienie oraz lepsza dystrybucja ciepła. Pomoże to wyeliminować nieszczelności i zapobiec stratom ciepła. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie folii do podwieszania, która zwiększa temperaturę we wnętrzu, a jednocześnie gwarantuje wystarczającą transmisję światła.
Do nowoczesnych rozwiązań zalicza się osuszanie powietrza. Urządzenia osuszające pozwalają wyeliminować straty ciepła w sytuacjach, kiedy wilgoć podnosi się na skutek parowania roślin. Plusem ich stosowania jest nie tylko oszczędność na ogrzewaniu szklarni, ale także zmniejszenie zagrożenia pojawienia się chorób grzybowych. Alternatywą dla urządzeń osuszających jest częste otwieranie okien i dopuszczanie zimnego powietrza, może to jednak doprowadzić do dużych strat ciepła i wymusić zwiększenie wydatków na ogrzewanie szklarni.
Na koniec nie można zapominać o regularnej konserwacji systemu grzewczego. Przegląd i prace konwersacyjne najlepiej wykonywać przed sezonem zimowym. Pozwolą one zwiększyć efektywność ogrzewania oraz zmniejszyć jego koszty. Sprawnie działający system to także oszczędność na naprawach i awariach.