Ogrodnictwo

Jaka powinna być temperatura w szklarni ogrodowej?

Temperatura w szklarni

Szklarnia ogrodowa zapewnia stabilne warunki do rozwoju oraz wzrostu, a także znacznie wydłuża okres wegetacji. Sprawia to, że świetnie sprawdza się przy uprawach tzw. warzyw ciepłolubnych np. pomidorów, ogórków, papryki, bakłażanów. Na co dzień te rośliny potrzebują ciepła oraz dużej ilości słońca. Jaka temperatura w szklarni pozwoli je uprawiać?

Jaka powinna być temperatura w szklarni?

Temperatura jest jednym z kluczowych czynników wpływających na rozwój roślin w szklarni ogrodowej. Odpowiada ona za optymalne środowisko dla wzrostu, kwitnienia i owocowania roślin. To, dlatego pytanie, jaka powinna być temperatura w szklarni, zadaje sobie każdy ogrodnik. Jednej właściwej odpowiedzi na nie nie ma. Wynika to z tego, że różne gatunki roślin mają różne wymagania dotyczące temperatury. Niektóre preferują ciepłe warunki, podczas gdy inne lepiej rosną w chłodniejszym klimacie. Dlatego ważne jest, abyś dostosował temperaturę w szklarni do rodzaju uprawianych warzyw.

Jaka jest maksymalna i minimalna ilość stopni w szklarni?

W ogrodowych szklarniach mogą panować warunki iście tropikalne. Maksymalna temperatura w szklarni może dojść nawet do 40°C. Takie wymagania mają, chociażby rośliny egzotyczne – potrzebują one więcej ciepła niż rodzime gatunki. W ich przypadku temperatura w szklarni nie powinna przekraczać 30°C do 35°C, zwłaszcza w ciągu dnia. Wyższa może prowadzić do przegrzania roślin, uszkodzenia ich tkanek i zaburzenia procesów fotosyntezy. Może ona również doprowadzić do stresu termicznego, który objawia się opadaniem kwiatów, deformacją owoców, a nawet obumieraniem roślin.

Minimalna temperatura w szklarni uzależniona jest od tego, czy jest ona ogrzewana, czy też nie. Brak ogrzewania oznacza, że temperatura w szklarni zimą może spaść nawet do 0°C, co wyklucza uprawy. Wynika to z tego, że w okolicy 0 lub poniżej dochodzi do zamrożenia tkanek roślin oraz zahamowania ich wzrostu. Kalendarz ogrodnika zaleca więc, aby zaniechać upraw w nieogrzewanych konstrukcjach od listopada do lutego.

Jaka jest optymalna temperatura w szklarni?

Optymalna temperatura w szklarni ogrodowej w ciągu dnia wynosi zazwyczaj od 21°C do 26°C. W tym przedziale większość roślin rośnie najlepiej. Niektóre mogą jednak potrzebować nieco wyższej temperatury. Takie wymagania mają zwłaszcza te pochodzenia tropikalnego. Dzienna temperatura w szklarni powinna być utrzymywana na stabilnym poziomie, niewskazane są duże wahania. Co ważne, temperatura w ciągu dnia powinna być inna niż w nocy. Po zmroku musi być nieco niższa, aby umożliwić roślinom odpoczynek i prawidłowy rozwój. Przeważnie temperatura nocna wynosi około 15°C do 18°C.

Duża szklarnia ogrodowa szklana w ogrodzie z roślinami i słonecznikami

Jaka powinna być temperatura w szklarni dla pomidorów?

Najczęściej w przydomowych szklarniach uprawiane są rodzime gatunki warzyw, które tradycyjnie pojawiają się na talerzach. Jedną z takich roślin są pomidory. Zaliczają się one do warzyw ciepłolubnych, a ich uprawa jest o wiele łatwiejsza w szklarni niż w gruncie. Aby jednak móc cieszyć się obfitymi i zdrowymi zbiorami, pomidory powinny mieć w szklarni zapewnione odpowiednie warunki. Jakie? Przede wszystkim temperaturowe.

Temperatura dla pomidorów w szklarni nie jest jednak tą stałą i powinna być uzależniona od fazy rozwoju warzywa.

  • Faza wschodzenia i sadzenia. W pierwszych stadiach rozwoju temperatura powinna wynosić około 21°C do 24°C w ciągu dnia, a w nocy około 16°C do 18°C.
  • Faza wzrostu wegetatywnego. Kiedy pomidory rosną i rozwijają swoje liście i pędy potrzebują temperatury w przedziale 24°C do 28°C w ciągu dnia i 18°C do 21°C w nocy.
  • Faza kwitnienia i owocowania. W momencie, gdy pomidory zaczynają kwitnąć i tworzyć owoce, konieczne jest utrzymanie nieco niższych temperatur. Te mają zagwarantować zdrowe owocowanie. Optymalna temperatura dla pomidorów w szklarni na tym etapie wynosi około 21°C do 24°C w ciągu dnia, a w nocy 16°C do 18°C.

Jednocześnie szklarniowe pomidory nie tolerują ekstremalnych warunków. Jeśli temperatura w szklarni z pomidorami przekroczy 30°C, to może dojść do uszkodzeń kwiatów, opadania, pąków i obniżenia plonów.

Opisane warunki są również doskonałe do uprawy w szklarni innych popularnych warzyw np. ogórków, papryki, cukinii, bakłażana.

Jak kontrolować temperaturę w ogrodowej szklarni?

Ilość stopni w szklarni można prosto kontrolować za pomocą termometru wewnętrznego. Najlepiej umieścić go na poziomie roślin. Bardziej zaawansowane, a także wygodniejsze w użytkowaniu są jednak elektroniczne czujniki temperatury, zainstalowane wewnątrz konstrukcji. Będą one dostarczać dokładne odczyty temperatury, a połączone z ogólnym systemem zarządzania pozwoli też na regulowanie wentylacji, nadawania, chłodzenia i ogrzewania.

Jak obniżyć temperaturę w szklarni ogrodowej?

Temperatura w szklarni zależy przede wszystkim od wentylacji i światła słonecznego. Najprostszym sposobem na jej obniżenie jest otworzenie drzwi, okien na dachu oraz bocznych i dachowych wywietrzników, tak aby stworzyć przewiew. Ten sprawi, że gorące powietrze będzie mogło swobodnie opuszczać szklarnie, a chłodne dostanie się do jej środka. Warto jednak pamiętać, że ręczne systemy wentylacji wymagają stałe kontroli – okna i drzwi należy otwierać jedynie w ciągu dnia, a zamykać w nocy. Taki sam efekt osiągniesz, stawiając na automatyczne systemy wentylacyjne. Będą one same reagować na zmiany temperatury i otwierać/zamykać okna. Sprawia to, że ich obsługa jest prostsza, szybsza i bardziej komfortowa.

Innym sposobem na obniżenie temperatury w szklarni jest montaż rolet, żaluzji lub użycie farby cieniującej. To rozwiązanie zmniejszy intensywność światła słonecznego docierającego do wnętrza konstrukcji. Zacienienie dobrze jest połączyć ze zraszaczami wewnętrznymi lub wewnętrznymi. Będą one rozpylać wodę, co spowoduje zwiększenie wilgoci w powietrzu i obniżenie temperatury. Równie skuteczną, ale bardziej zaawansowaną metodą jest ogrzewanie przewodowe. Aby je jednak wykorzystać, potrzebny jest dostęp do źródła zimnej wody. Ta będzie pompowana przez system rur, które umieszczone są w ziemi lub pod podłogą szklarni.