Aktualności

Szklarnia jako element restauracji – kiedy warto?

Oranżeria przy restauracji z akcesoriami wypoczynkowymi.

Szklarnie to konstrukcje kojarzone przede wszystkim z uprawą ciepłolubnych roślin ozdobnych, warzyw i owoców. Tymczasem ostatnio w wielu krajach, zwłaszcza w Niderlandach, Belgii i Stanach Zjednoczonych, coraz częściej wykorzystuje się je w branży gastronomicznej. Jaką rolę odgrywa szklarnia w restauracji? Kiedy warto rozważyć taką inwestycję? Na co zwrócić uwagę wybierając konkretny produkt?

W poniższym artykule odpowiemy na te pytania i wskażemy, które szklarnie z naszej oferty będą najlepiej odpowiadały potrzebom lokali gastronomicznych różnego typu.

Szklarnia w restauracji, a może restauracja w szklarni?

Na świecie jest wiele ciekawych przykładów lokali gastronomicznych we wnętrzach oranżerii. Jednym z nich jest słynny Ray Bar – znajdujący się przy kościele św. Mikołaja w belgijskiej Gandawie. Oryginalny lokal cieszy się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców miasta i turystów. W Warszawie na podobnej zasadzie (choć naszym zdaniem lokal jest o wiele bardziej imponujący) działa Izumi Sushi Biały Kamień. Restauracja mieści się we wnętrzu pięknej palmiarni, w której obok degustacji oryginalnych dań kuchni japońskiej, goście mogą cieszyć oczy widokiem egzotycznych drzew.

Oczywiście restauratorzy, którzy nie planują zmiany lokalizacji swojej działalności, także mogą wykorzystać szklarnię czy oranżerię na wiele innych sposobów.

Szklarnia jako dodatkowa przestrzeń dla gości

Wiele restauracji w sezonie letnim korzysta z zalet ogródków. Niestety, większość z nich spełnia  swoje zadanie wyłącznie przy sprzyjającej aurze. Oranżeria lub szklarnia to doskonały sposób na rozwiązanie tego problemu. Duża oranżeria np. Sophie, wybrany model z linii Retro, lub szeroka szklarnia modułowa z serii R4, pozwolą uniezależnić się od pogody.

Dzięki swoim właściwościom obiekt zapewnia ochronę przed opadami atmosferycznymi, wiatrem i chłodem. Szklarnia może być traktowana jako naturalne przedłużenie lokalu, w którym właśnie zwiększymy liczbę stolików. Dogrzewana w chłodniejszym sezonie szklarnia z powodzeniem może przyjmować gości niemal przez cały rok. Oryginalna przestrzeń, najlepiej z pięknym widokiem, sama w sobie stanowi nie lada atrakcję, popularyzuje lokal i zwiększa dochody właścicieli.

Rozbudowa restauracji o oranżerię to rozwiązanie, które zasługuje na szczególną uwagę wszędzie tam, gdzie otoczenie zachęca do spożywania posiłków na zewnątrz. Ogród, park, widok na góry, rzekę, zabytkową architekturę lub dowolną inną atrakcję turystyczną z pewnością przyciągnie do oranżerii wielu gości, czyniąc inwestycję w szklarnię do restauracji jeszcze bardziej opłacalną.

Oranżeria Sophie

Szklarnia – pomysł na restaurację w okresie pandemii

Zagrożenie związane z Covid-19 sprawiło, że wielu restauratorów z całego świata zaczęło szukać alternatywnych sposobów obsługi klientów. Oryginalną odpowiedzią na „restaurację w obliczu pandemii” okazały się kameralne szklarnie, jak w amsterdamskiej restauracji Mediamatic, czy nowojorskiej Ampia Rooftop. Taka niezwykle atrakcyjna wizualnie konstrukcja zapewnia komfortowe warunki dla niedużego grona osób – zazwyczaj od 2 do 4 – stanowiąc odpowiednik jednego stolika. Dodatkowym atutem tak użytkowanych szklarni jest możliwość obsługi gości niezależnie od warunków atmosferycznych – zainstalowane na zewnątrz lokalu szklarnie zapewniają nie tylko intymność i wspaniałe widoki na otoczenie, ale również skuteczną ochronę przed kapryśną pogodą.

Do powyższych celów szczególnie polecamy któryś z wariantów naszej szklarni miejskiej Piccolo, lub kilka modułów serii R4. Do większości miejsc najbardziej pasowała będzie szklarnia w kolorze czarnym, ale każdy model można zamówić w naturalnym aluminium lub dowolnie wybranym kolorze. Polecamy także połączenie mniejszych modeli – pojedynczych ‘stolików’ – z większym pawilonem, który może spełniać funkcję np. baru.

Szklarnia modułowa R405H

Szklarnia do restauracji jako dekoracja

Ostatnim z popularnych zastosowań szklarni w restauracji są cele dekoracyjne. Niewielka szklarnia przyścienna – taka jak szklarnia Miccolo – to doskonałe miejsce do ekspozycji kolekcji świeżych ziół oraz innych roślin używanych w kuchni. To także ciekawa dekoracja ścienna, w której zamiast pływających rybek akwariowych goście mogą podziwiać egzotyczne rośliny ozdobne. Szklarnia Miccolo nie zajmuje wiele miejsca, dzięki czemu z tej efektownej dekoracji możemy skorzystać nawet w niedużym lokalu.

Zainteresował Cię artykuł? Sprawdź nasze modele szklarni lub skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać szklarnię dla Ciebie i dla Twojego biznesu. Zapraszamy – Szklarnie z Runowa.