Uprawa warzyw

Jakie pH gleby potrzebują poszczególne warzywa i owoce?

Warzywa w szklarni ogrodowej

Ziemia to jeden z najważniejszych elementów owocnych plonów. Każdy ogrodnik dba więc o to, aby była bardzo pulchna i żyzna- podlewa ją, odchwaszcza, stosuje płodozmian. To może jednak nie wystarczyć, aby zbierać liczne i dobrej jakości plony. Dla owoców i warzyw istotne znaczenie ma bowiem jeszcze odczyn gleby. Jaki on powinien być? Zobacz, co musisz wiedzieć o pH gleby.

Czym jest ph gleby i dlaczego jest takie ważne?

pH podłoża wskazuje na kwasowość gleby. Oznacza to, że ten miernik poinformuje Cię o tym, czy ziemia ma odczyn kwaśny, obojętny czy zasadowy. Skala pH jest liczbowa i mieści się w zakresie od 0 do 14. Wartość pośrednia, czyli 7 oznacza odczyn obojętny, poniżej 7 kwaśny, powyżej oznacza glebę zasadową. Na to, jakie będzie pH podłoża, wpływ ma wiele czynników m.in.:

  • rodzaj skał macierzystych,
  • zachodzące procesy glebotwórcze,
  • obecność i ilość materii organicznej,
  • nawożenie,
  • działalność mikroorganizmów.

To, jaką kwaskowatość ma gleba, ma duże znaczenie dla rolnictwa i ogrodnictwa. Dlaczego? Ponieważ to od pH gleby zależy dostępność składników odżywczych potrzebnych roślinom do wzrostu. Warto jednak zaznaczyć, że nie ma jednego dobrego wskaźnika odczynu gleby. Niektóre rośliny lepiej rosną w kwaśnych warunkach, podczas gdy inne preferują gleby zasadowe. Dla każdego ogrodnika ważne jest więc poznanie odczynu gleby oraz wymagań roślin – pozwoli to dostosować glebę do wymagań upraw, a tym samym osiągać optymalne warunki do jej wzrostu i rozwoju.

Jak wygląda badanie pH gleby?

Odczyn pH gleby można poznać, wykonując odpowiednie badania. Tym najbardziej miarodajnym będzie pobranie jej próbki i wysłanie do laboratorium, gdzie zostanie poddana analizie chemicznej.

Metody te, choć skuteczne są również kosztowne. To, dlatego wielu ogrodników wybiera przyjazny kieszeni tester podłoża. Jest to urządzenie składające się z sondy oraz wskaźnika pH. Ta pierwsza część jest wbijana lub wkładana w ziemię, z którą reaguje, a następnie generuje sygnał proporcjonalny do pH gleby. Dobrej jakości tester podłoża można kupić za ok. 100 złotych i pomiaru dokonać samodzielnie. Jeszcze tańszym sposobem na ustalenie, jaki odczyn pH ma gleba, jest zakup gotowego kwasomierza np. w postaci płynu Helliga. Aby uzyskać wynik, należy zanurzyć w nim próbkę i zobaczyć, na jaki kolor się on zabarwi.

pH gleby dla trawy, warzyw i owoców powinieneś monitorować, zarówno mając uprawy pod chmurką, jak i w szklarni ogrodowej. Najlepiej, jeśli będziesz to robił w trakcie sezonu wegetacyjnego, a także przed planowanym nawożeniem – zaraz po zimie/wczesną wiosną lub w trakcie lata i jesienią.

Szklarnia ogrodowa z warzywami

Jakie powinno być pH ziemi pod pomidory i inne warzywa?

Większość warzyw lubi gleby o kwaśnym odczynie lub te obojętne. Idealne podłoże dla nich to te oscylujące w granicach 6-7 pH, a jednocześnie dopasowane do innych wymagań. W dokładnym ustaleniu, jakiego odczynu potrzebuje konkretne warzywo, pomoże Ci nasza tabela pH gleby dla roślin – znajdziesz ją poniżej.

Roślina wymagane pH
Arbuz pH 6,0-7,0
Bakłażan (oberżyna) pH 6,0-6,8
Bób pH 6,5-7,0
Brokuł pH 6,0-7,0
Brukiew pH 6,0-7,0
Burak ćwikłowy pH 6,0-7,0
Burak liściowy pH 6,5-7,0
Cebula pH 6,5-7,0
Chrzan pH 6,0-7,0
Cukinia, kabaczek pH 6,0-7,0
Cykoria pH 6,0-7,0
Czosnek pH 6,5-7,5
Dynia pH 6,5-7,5
Endywia pH 6,5-7,8
Fasola wielokwiatowa pH 6,6-7,5
Fasolnik chiński pH 6,5-7,5
Fenkuł (koper włoski) pH 5,5-6,5
Groch pH 6,5-7,5
Jarmuż pH 6,2-7,0
Kalafior pH 6,0-7,3
Kalarepa pH6,2-7,0
Kapusta biała, czerwona, włoska, brukselska, pekińska pH 6,2-7,3
Kapusta chińska Pak-choy pH 6,5-7,5
Karczoch pH 6,5-7,0
Kiwano (ogórek kolczasty) pH 6,0-7,0
Koper pH 5,5-7,0
Marchew pH 6,0-7,0
Melon pH 6,0-7,0
Mizuna (sałata japońska) pH 6,5-7,2
Modrak morski (kapusta morska) pH 6,5-7,5
Ogórek pH 6,0-7,0
Ogórek meksykański pH 6,0-7,5
Okra (piżmian jadalny) pH 6,0-7,0
Papryka pH 6,0-7,0
Pasternak pH 6,5-7,5
Patison pH 6,0-7,0
Pietruszka korzeniowa pH 6,5-7,5
Pietruszka naciowa pH 6,5-7,5
Pomidor pH 5,5-6,5
Por pH 6,0-7,0
Rabarbar pH 5,8-7,0
Roszponka pH 6,0-7,0
Rukola (rokietta siewna) pH 6,5-7,3
Rzepa pH 6,5-7,0
Rzodkiewka pH 6,0-7,0
Sałata masłowa, rzymska, łodygowa pH 6,5-7,5
Seler korzeniowy i liściowy pH 6,5-7,5
Szczawik bulwiasty pH 6,0-6,8
Szczypiorek pH 6,0-7,0
Szparag pH 6,0-7,0
Szpinak pH 6,5-7,5
Tykwa pospolita pH 6,0-7,0
Ziemniak pH 5,5-6,5

Jakie są skutki niewłaściwego pH gleby dla warzyw?

Niewłaściwe pH gleby dla roślin oznacza przede wszystkim zaburzenia w ich wzroście. Efektem nieprawidłowego odczynu kwasowości jest także rozwidlanie się korzeni i ich pękanie, pojawianie się na liściach przebarwień, a w najgorszym przypadku karłowacenie roślin. Musisz też pamiętać, że w glebach bardzo kwaśnych dochodzi do rozwoju organizmów patogennych, które atakują rozwijające się warzywa.

Jak zmienić pH podłoża?

pH gleby pod uprawy da się zmienić, zarówno podwyższając go, jak i obniżając. Najlepszym do tego sposobem jest stosowanie odpowiednich nawozów.

Najczęściej ogrodnicy chcą podwyższyć pH podłoża, czyli je odkwasić. Jeśli to jest i Twój cel, wykorzystaj do tego wolno działające nawozy wapniowe, czyli nawozy węglanowe CaCO3. Efekt ich działania utrzymuje się długo, a dodatkowo nie stwarzają one ryzyka przenawożenia wapnem.

W przypadku ziemi mocno zakwaszonej dodatkowo będziesz potrzebował wapna kredowego, którym posypiesz ziemię. Najlepiej zrób to jesienią, już po zbiorach warzyw. Jeśli na efekty odkwaszenia nie chcesz czekać do następnego sezonu, możesz wapno kredowe zastosować wiosną, ale pamiętaj wtedy, że z rozpoczęciem upraw musisz odczekać minimum 3, a najlepiej 4 tygodnie. Alternatywą dla wapna kredowego jest mączka bazaltowa, która wzbogaca ziemię o krzemionkę oraz delikatnie odkwasza podłoże.

Gdy pH gleby dla warzyw jest niemal idealne, ale mimo to ta jest mało urodzajna, możesz nawozić ją wapnem dolomitowym. Jego cechą charakterystyczną jest to, że rozpuszcza się bardzo wolno, ale też długo utrzymuje się w glebie. Pamiętaj jednak, że niektóre warzywa są wrażliwe na świeże wapnowanie. Fasoli, grochu, ogórków, dyni, pomidora, marchewki, pietruszki oraz selera nie powinieneś uprawiać w pierwszym roku po zastosowaniu nawozów na bazie wapna.

Skontaktuj się z nami!

pH gleby dla warzyw

Jak obniżyć pH gleby pod trawnik i warzywa?

Wysoki odczyn pH gleby oznacza, że jest ona zasadowa. Ta jest niekorzystna zarówno dla warzyw i owoców, jak i trawnika oraz kwiatów. Jeśli więc badanie pH gleby wykaże jej wysoką zasadowość, Twoim zadaniem jest ją zakwasić. Możesz to zrobić, korzystając z nawozów zakwaszających, czyli siarczanu amonu, siarczanu potasu i siarczanu magnezu, a także siarki pylistej lub granulowanej. Miej jednak na uwadze, że te preparaty w dużej ilości są szkodliwe dla roślin. To, dlatego stosuj tylko zalecane przez producenta ilości i trzymaj się instrukcji aplikacji nawozu zakwaszającego.