Urządzenie szklarni i oranżerii

Jakie kwiaty najlepiej nadają się do oranżerii ogrodowej?

Rośliny w oranżerii ogrodowej

Bez wątpienia oranżeria ogrodowa to obiekt, który korzystnie wpływa na estetykę ogrodu oraz daje właścicielom dodatkowe możliwości spędzania w nim czasu. Niezwykle ważnym etapem przygotowywania ogrodu zimowego jest dobór odpowiednich roślin. W tym artykule nasi eksperci przedstawią, jakie kwiaty najlepiej odnajdują się w oranżerii ogrodowej. Zapraszamy do lektury.

Od czego zależy dobór roślin do oranżerii ogrodowej?

Tak naprawdę dobór roślin do ogrodu zimowego zależy od kilku aspektów. Pod uwagę warto wziąć m.in. ekspozycję oranżerii ogrodowej. Wpływa to bezpośrednio na to, jakie rośliny będą czuły się najlepiej na danym stanowisku. Celem doboru roślin do oranżerii jest to, aby możliwie przez cały rok zachowały one swoją estetykę i zielony kolor, który działa odprężająco i sprawia, że w danym miejscu chce się spędzać czas. Poniżej wskazano na kwiaty, w które warto wzbogacić oranżerie ogrodowe o określonej ekspozycji.

Kwiaty do oranżerii o wystawie południowej

Nasłonecznienie ma duży wpływ na to, jak na danym stanowisku rozwijać się będą rośliny. Wbrew pozorom dotyczy to również oranżerii. Wystawa południowa wskazuje na duże nasłonecznienie przez cały rok. Oznacza to, że wewnątrz oranżerii panuje wysoka temperatura. Determinuje to zakup kwiatów, które lubią ciepło. Należą do nich m.in.: fikus pnący, fikus Benjamina, fikus lirolistny (i inne fikusy), koleusy, monstery, juki, kordyliny, zielistki, oleandry, kalatee, męczennice.

Rośliny w oranżerii

Jakie rośliny w przypadku wystawy zachodniej lub wschodniej?

W tym przypadku oranżeria jest mniej nasłoneczniona, co przekłada się na niższe temperatury w niej panujące w skali roku. W takich warunkach postaw na rośliny, które preferują nieco chłodniejsze stanowiska. Dzięki temu zadbasz o ich piękno przez 12 miesięcy w roku. Do rekomendowanych gatunków przy wystawie zachodniej lub wschodniej należą m.in.: bluszcze, skrzydłokwiaty, filodendrony, paprocie, anturium, zamiokulkasy, maranty, anturium, sępolia i difenbachia.

Kwiaty przeznaczone do nieogrzewanych oranżerii

Jeżeli Twoja oranżeria ogrodowa nie jest ogrzewana, to wówczas temperatura w niej jest odpowiednio niższa, niż np. w mieszkaniu lub domu. Na jakie kwiaty postawić w takiej sytuacji? Tu zdecydowanie najlepiej sprawdzają się gatunki, które lubią chłód, a w zimowych warunkach w Polsce przechodzą w stan spoczynku. Należą do nich m.in.: wybrane cytrusy, hibiskusy, azalie indyjskie, kaktusy, szczęśliny, gardenie, zaślazy, kamelie, bugenwille, storczyki, wybrane bluszcze czy pachiry. Tak naprawdę wybór jest szeroki, a jakiekolwiek wątpliwości w zakresie optymalnego stanowiska dla danego gatunku, warto skonsultować ze specjalistą.

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy zakupie kwiatów do ogrodu zimowego?

Oczywiście ekspozycja oranżerii to nie jedyny czynnik, który warto wziąć pod uwagę przy zakupie roślin. Niezwykle ważne jest to, jak dużo czasu chcemy poświęcać na pielęgnację oranżerii ogrodowej. Wybrane gatunki są bardziej absorbujące, a inne mniej. Należy to dopasować bezpośrednio do swoich potrzeb i stylu życia. W przypadku młodszych osób poświęcających dużo czasu na pracę i podróże rekomenduje się zakup gatunków mniej wymagających. W ten sposób ograniczy się zakres niezbędnych prac ogrodniczych, a i tak będzie można cieszyć się piękną oranżerią. Osoby spędzające więcej czasu w domu, w tym m.in. emeryci, z powodzeniem mogą postawić na rośliny bardziej wymagające. Wówczas regularne prace pielęgnacyjne będą ciekawym sposobem na spędzenie czasu oraz pożądaną aktywnością. Zawsze dopasuj to do swoich potrzeb i oczekiwań.

Oranżerie ogrodowe z naszej oferty

Planujesz inwestycję w oranżerię ogrodową? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Jako Szklarnie z Runowa od lat specjalizujemy się w projektowaniu i wykonywaniu tego typu obiektów architektury ogrodowej. Pomożemy Ci w postawieniu konstrukcji. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.