W tym artykule przyjrzymy się jak urządzić oranżerię, by stała się przytulnym azylem na chwile wytchnienia po ciężkim dniu. Rozważmy kluczowe kroki, inspiracje oraz praktyczne wskazówki, które pomogą stworzyć przestrzeń, która zaprasza do odpoczynku, wyciszenia i regeneracji. Zapraszamy do lektury!
Odpowiednio zaprojektowany i urządzony ogród zimowy pozwoli Ci cieszyć się relaksem w otoczeniu roślin nie tylko podczas ciepłych dni, lecz również podczas chłodniejszych okresów jesieni i zimy. Przytulnie zaaranżowana oranżeria może stanowić idealną przestrzeń dla weekendowych rodzinnych posiłków, spotkań z przyjaciółmi czy spokojnego relaksu przy książce.
Oranżeria ogrodowa – czym tak właściwie jest?
Oranżeria to specjalna przestrzeń, zazwyczaj w formie szklanego pomieszczenia lub budowli. Umożliwia ona hodowlę roślin przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz. Charakterystyczne jest dla niej wykorzystywanie szkła jako głównego materiału konstrukcyjnego, co pozwala na dostarczenie roślinom odpowiedniej ilości światła i ciepła.
Współcześnie oranżerie ogrodowe oprócz hodowli roślin, tworzą także przestrzenie relaksu, atrakcje turystyczne i edukacyjne. Trend tworzenia ogrodów zimowych został zapoczątkowany w XVII wieku we Włoszech i szybko rozprzestrzenił się na przestrzeni całej Europy. Początkowo oranżerie były wykorzystywane do zabezpieczania drzewek cytrusowych (takich jak pomarańcze i cytryny) oraz figowców przed działaniem niskich temperatur zimową porą.
Oranżerie, oprócz swojego praktycznego zastosowania, stanowiły również przestrzeń, gdzie odbywały się spotkania osób z wyższych sfer społecznych. Umieszczane były w ogrodach pałacowych, obszernych parkach oraz w bezpośrednim sąsiedztwie rezydencji arystokratów. W tamtym okresie stanowiły one oznakę luksusu i symbol europejskich elit.
Tworzenie miejsca idealnego na odpoczynek, czyli jak urządzić oranżerię?
Planując swoje wymarzone miejsce do odpoczynku, warto się zastanowić, czy chcemy, aby było ono zaaranżowane w tym samym stylu co nasz dom, czy jednak wolimy, aby stanowiło ono osobne, niezależne pomieszczenie. Zależnie od dostępnej przestrzeni, w oranżerii można umieścić różne zestawy mebli.
Posiadając większy obszar do dyspozycji, doskonale sprawdzi się ustawienie narożnika. Dzięki takiemu meblowi będziemy w stanie pomieścić większą liczbę gości i domowników. Na mniejsze przestrzenie idealnie sprawdzi się wstawienie stolika kawowego wraz z wygodnymi fotelami.
Jeśli chcemy, aby nasza oranżeria nabrała przytulnego charakteru, warto zainwestować w różnego typu dodatki. Dekoracyjne poduszki, narzuty czy grube koce będą stanowiły doskonałe uzupełnienie wnętrza. Położenie dywanu na podłogę oranżerii, nada pomieszczeniu dodatkowej przytulnej atmosfery.
Wybór mebli do ogrodu zimowego – na co zwrócić uwagę?
Dzięki przeszklonym ścianom i sufitowi oranżerie są całkowicie odseparowane od wpływu zewnętrznych czynników atmosferycznych. Deszcz, śnieg czy wiatr nie będą w żaden sposób wpływały na elementy znajdujące się w środku. Dzięki temu podczas poszukiwań zabudowy do ogrodu zimowego mamy ogromną różnorodność do wyboru, gdyż oprócz mebli dedykowanym ogrodom zewnętrznym możemy się zaopatrzyć również w zwykłe wyposażenie salonowe.
Dokonując zakupu mebli do oranżerii, warto mieć na uwadze, aby postawić na sprzęt odporny na działanie promieni słonecznych. Jeśli zamierzamy umieścić w niej znaczną ilość kwiatów, warto również zapewnić sobie meble odporne na wilgoć emitowaną przez rośliny. Dostosowanie ich stylu do charakteru oranżerii jak i wygoda oraz ergonomia są również czynnikami, na które z pewnością musimy zwrócić uwagę.
Tworzenie wyjątkowej atmosfery pod szklanym dachem – oświetlenie oranżerii
Przed przystąpieniem do wyboru rodzaju oświetlenia dla naszej oranżerii, kluczowe jest skonsultowanie się z ekspertami, którzy właściwie zabezpieczą instalację elektryczną. Wszystkie elementy struktury elektrycznej w ogrodzie zimowym muszą być uziemione, w celu ochrony przed ewentualnymi zwarciami lub przeciążeniem.
Dla osób, które uwielbiają klimatyczne aranżacje, z pewnością możemy polecić użycie lampionów i świeczek. Ich subtelne oświetlenie nie jest rażące, co pozwala na stworzenie intymnej i przytulnej przestrzeni. Różnorodność obecnych na rynku wielkości, kształtów i kolorów umożliwia dostosowanie dekoracji do określonej atmosfery.
Jeśli jesteśmy fanami klasycznych lamp wiszących i żyrandoli możemy je również wykorzystać. W takim przypadku musimy jednak pamiętać, aby produkt, jaki wybierzemy, był bardzo lekki. Elementy przymocowane do belki krokwiowej powinny charakteryzować się niewielką wagą, aby nie powodować nadmiernego obciążenia konstrukcji.
Szklarnie z Runowa — nowoczesne podejście do oranżerii
Stworzenie magicznej atmosfery to niełatwe wyzwanie, jednak warto odkryć, jak urządzić oranżerię, by roślinność i relaks tworzyły wspólnie udany duet. Wybór odpowiednich roślin, mebli, tekstyliów oraz oświetlenia może sprawić, że przestrzeń stanie się oazą spokoju i relaksu. Ogród zimowy może stać się przestrzenią, w której zapomnimy o codziennych troskach i zgiełku, znajdując spokój w otoczeniu natury.
Musimy posiadać świadomość, że projektowanie oranżerii to proces, który wymaga zaangażowania i cierpliwości. Jeśli jesteś gotowy przenieść wizję przytulnego kąta do rzeczywistości, firma Szklarnie z Runowa stoi otworem, by pomóc Ci w tym zadaniu. Ich asortyment pozwoli, aby każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie.
W ich ofercie znajdziesz nie tylko konstrukcje ogrodów zimowych, ale również różnorodne dodatki i akcesoria. Drewniana posadzka czy dodatkowe wejścia to tylko niektóre z elementów, skierowanych do użytkowników tych przestrzeni. Dodatkowo posiadają oni również w swojej ofercie różnorodne szklarnie ogrodowe. W związku z tym kolejną ciekawą propozycją, jaką nam daje firma, jest samodzielne urządzenie szklarni. Dzięki temu, że Szklarnie z Runowa są nieodzownym elementem, jednej z najstarszych szkółek w Polsce (Grąbczewscy), możesz w komplecie ze szklarnią zakupić od razu rośliny. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia strony i zapoznania się z ich pełną ofertą.