Ogrodnictwo

Przygotowanie terenu pod szklarnię ogrodową – co warto zrobić przed montażem?

Szklarnia ogrodowa ze szkła hartowanego w ogrodzie

Szklarnia w ogrodzie to praktyczna, a zarazem funkcjonalna konstrukcja. Dzięki niej można cieszyć się domową uprawą warzyw, a także egzotycznych roślin. Pod osłoną rosną one szybciej, są chronione przed zimnem oraz szkodnikami. Zanim jednak będzie można korzystać ze szklarniowych upraw, konstrukcję trzeba zamontować. Proces ten nie należy do najtrudniejszych, jednak wymaga przygotowań. Jakich?

Gdzie można postawić konstrukcje marki Szklarnie z Runowa?

Szklarnie ogrodowe to modele najbardziej uniwersalne. Jak wskazuje nazwa, tradycyjnie montuje się je w ogrodzie. Jednak ze względu na to, że nasz sklep oferuje różne konstrukcje, o zróżnicowanych  rozmiarach – sprawdzą się one zarówno na małym, jak i dużym metrażu. Z racji tego, że wykonywane są z aluminiowych profili i hartowanego szkła, mają w pełni przezroczyste ściany, które wkomponują się w ogród w każdym stylu. Będą także doskonale harmonizować zarówno z nieruchomością klasyczną, jak i nowoczesną. Warto przy tym pamiętać, że większość modeli można zamówić w dowolnym kolorze!

Szklarnie z Runowa proponują konstrukcje nie tylko do ogrodu. Nasze modele mogą być zamontowane na każdej odpowiednio twardej i równej powierzchni. W praktyce daje ci to bardzo dużo możliwości. Nasze szklarnie ogrodowe postawić możesz na tarasie, dużym balkonie, a nawet na dachu domu.

Jakie miejsce będzie idealne na szklarnię ogrodową?

Mimo że szklarnie ogrodowe marki Szklarnie z Runowa można zamontować niemal w dowolnym miejscu, to wybór tego właściwego jest kluczem do sukcesu. Wybierając lokalizację konstrukcji na uwadze należy mieć jej rozmiary oraz położenie względem słońca. Jeśli jest taka możliwość, to zaleca się, aby dłuższy bok został ustawiony na osi wschód-zachód. Pozwoli to zwiększyć nasłonecznienie wnętrza, a przez to uzyskiwać satysfakcjonujące plony. Przy wyborze miejsca dobrze jest również zwrócić uwagę na zacienienie. Duże budynki czy drzewa mogą rzucać cień niewskazany dla roślin. Kolejna ważna rzecz to ulokowanie szklarni na terenie, którego nie będzie podmywać woda.

Skontaktuj się z nami!

Przepisy prawa a szklarnie ogrodowe

Ze względów prawnych szklarnia powinna stać minimum 1 metr od granicy działki. Szklarnie o powierzchni do 35 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę. Wystarcza jedynie zgłoszenie budowy do urzędu. Łączna liczba planowanych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Nasze największe standardowe modele mają właśnie niespełna 34 m2, czyli spełniają powyższy warunek. Wszystkie ewentualne zgłoszenia dokonuje się w starostwie lub urzędzie miasta właściwym dla miejsca ulokowania działki, na której ma stanąć szklarnia.

Jak przygotować ogród do postawienia szklarni?

Przed montażem szklarni najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża, na którym ma stanąć konstrukcja. Teren musi być płaski, równy lub nieznacznie nachylony. Ten warunek wynika z tego, że przy bardziej pochyłym terenie składniki odżywcze będą wymywane z gleby, co niekorzystnie wpłynie na uprawy. Płaska i równa powierzchnia jest również gwarancją stabilności i trwałości konstrukcji. Należy też pamiętać, że ziemię pod szkolenie trzeba oczyścić z kamieni, korzeni, trawy i innych elementów podłoża, które mogą przeszkadzać w montażu.

Czy przed montażem szklarni trzeba wylewać fundamenty?

Jednym z częstszych pytań związanych ze szklarniami ogrodowymi, jest to o fundamenty. Wiele osób uważa, że są one niezbędne. Mają gwarantować stabilność konstrukcji. Wylanie fundamentów wiąże się jednak z dużym nakładem pracy i czasu. Chcąc sobie tego oszczędzić, warto odwiedzić sklep Szklarnie z Runowa. Odnajdziesz w nim modele, które nie wymagają tworzenia fundamentów – są zaprojektowane tak, by stawiać je bezpośrednio na gruncie, na solidnej aluminiowej bazie, która wchodzi w skład oferowanych zestawów. Tak zamontowane szklarnie są stabilne i odporne nawet na silne podmuchy wiatru. Wynika to z ich konstrukcji oraz sposobu montażu, który obejmuje zastosowanie w rogach specjalnych kotw łączących bazę z podłożem. Kotwy w procesie instalacji zalewane są betonem.

Choć konstrukcje Szklarni z Runowa nie wymagają fundamentów, można je zastosować  w przypadku ogrodów o bardzo nierównym terenie, a także kiedy chce się uniknąć przenikania zimna gruntem do wnętrza szklarni ogrodowej i w ten sposób maksymalnie wydłużyć czas uprawy.

Skontaktuj się z nami!